Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

OECD: Türkiye Büyümede İlk Üçe Girecek

İlk çeyrekte beklentilerin üzerinde büyüyen Türkiye, Ekonomik ve İşbirliği Kalkınma Örgütü (OECD) tahminine göre 34 üye ülke arasında bir basamak yukarı çıkarak yıl sonunda ilk üçte olacak. Türkiye, büyümede 2017'de ise ikinci sıraya yükselecek.

yapı.com.tr/AA
OECD: Türkiye Büyümede İlk Üçe Girecek

İlk çeyrekte yüzde 4,8 ile beklentilerin üzerinde büyüyen Türkiye, OECD'de de iyi performans gösteren ülkeler arasında yer alıyor. Haziran ayı OECD Ekonomik Görünüm Raporu'na göre örgüt, Türkiye için 2016 büyüme tahminini yüzde 3,4'ten 3,9'a yükseltti. Orta Vadeli Program'da bu yıl yüzde 4,5 büyümesi öngörülen Türkiye, OECD tahmininde olduğu gibi yılı yüzde 3,9 ile tamamlasa bile, bir basamak yukarı çıkarak üçüncü sırada yer alacak.

OECD üyesi ülkeler arasında büyümede yüzde 5 ile İrlanda ilk sırada yer alacak. Bunu yüzde 4,4 ile İzlanda, yüzde 3,9 ile Türkiye izleyecek. Lüksemburg yüzde 3,7, İsveç yüzde 3,4, Slovakya yüzde 3,1 büyüyecek. Yeni Zelanda ve Polonya ise yüzde 3 seviyesinde büyüme kaydedecek.

Tahminlere göre OECD üyesi ülkelerin ortalama büyüme oranı bu yıl yüzde 1,8, 2017 için yüzde 2,1 olacak.

ABD'nin 2016'da yüzde 1,8 büyüyeceği tahmin edilirken, büyüme oranları İngiltere'de yüzde 1,7, Almanya'da yüzde 1,6, Fransa'da yüzde 1,4 olacak. Büyümede son sırada ise ekonomik krizin etkilerinden kurtulamayan Yunanistan yer alacak. Yunanistan bu yıl yüzde 0,2 küçülecek. Yüzde 1'in altında büyüyen ülkeler ise yüzde 0,6 ile Norveç, yüzde 0,7 ile Japonya olacak.

OECD tahminine göre, 2017 büyüme sıralamasında ise başı yüzde 3,8 ile Lüksemburg çekecek. Bunu yüzde 3,7 ile Türkiye, yüzde 3,5 ile de İzlanda ve Polonya takip edecek. İrlanda ise yüzde 3,4 ile beşinci sıraya gerileyecek. Gelecek yıl sıralamada sonda yüzde 0,4 büyüme oranı ile Japonya yer alırken, Yunanistan yüzde 1,9 ile 24'üncü olacak.

Türkiye geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 2,5, yılın tamamında ise yüzde 4 büyümüştü.http://www.yapi.com.tr/haberler/oecd-turkiye-buyumede-ilk-uce-girecek_145133.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!