Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

En Çok Türkiye'dekiler Çalışıyor

OECD verilerine göre üye ülkeler arasında Türkiye'deki çalışanların yüzde 23.3'ü haftada 60 saatin üzerinde mesai yapıyor.

yapi.com.tr
En Çok Türkiye'dekiler Çalışıyor

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'ne (OECD) bağlı 37 ülkede yapılan araştırmada Türkiye'de her dört çalışandan birinin haftalık 60 saati aşan mesaide kaldığı ve buna ek iş yapanların ilave edilmediği belirlendi.

Çalışanların yüzde 23.3'ünün haftalık 60 saatin üzerinde mesai harcadıkları kaydedilen raporda kalkınmış ülkelerde daha az mesai yapıldığı da ifade edildi.

Türkiye'yi takip eden ülkelerde ikinci sırayı yüzde 22.6 ile Güney Kore aldı. Güney Kore ve Japonya'da resmi olarak haftalık 54 saat çalışılıyor. Çalışma saatleri ülkenin çalışma kanununu ve sosyal durumu durumunu gösterdiği belirtildi.

60 saat üzerinde mesai yapan ülkeler sıralamasında Türkiye, 23.3, Güney Kore 22..6, Kolombiya 18.9, Endonezya 14.3, Hindistan 13.6, Yunanistan 11.2, Japonya 9.2, Avustralya 6.1, Çin 5.8, İngiltere 5.2, Fransa 4,9 ve Avusturya 4.9 oranında 60 saatin üzerinde mesai yaptığı belirlendi.

En az mesai yapan ülkelerin başında ise 0.4 oranı ile Lituanya, 1.8 oranı ile Norveç, 1,9 oranı ile İsviçre ve 3.3 oranı ile Almanya yer aldı.

ETİKETLER: OECD
http://www.yapi.com.tr/haberler/en-cok-turkiyedekiler-calisiyor_158444.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!