Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ofis Tasarımında 2018-2019 Trendleri

Interface’in davetlisi olarak İstanbul’a gelen trend danışmanı Phil Pond, 10 Mayıs'ta the Seed’de “Yarın Bugün” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdi. Davetliler, Pond’un önümüzdeki iki seneyi tanımlayacak trendlere ilişkin öngörülerinin yanı sıra, Interface’in yeni koleksiyonu Human Connections’ı da inceleme fırsatı buldular.

Phil Pond, tasarım, trend, Interface, ofis tasarımı, Yapı Medya İletişim
  • Ofis Tasarımında 2018-2019 Trendleri
  • Ofis Tasarımında 2018-2019 Trendleri
  • Ofis Tasarımında 2018-2019 Trendleri
  • Ofis Tasarımında 2018-2019 Trendleri
  • Ofis Tasarımında 2018-2019 Trendleri
  • Ofis Tasarımında 2018-2019 Trendleri

İç mekan trendleri konusunda uzman “eğilim öngörü ajansı” Scarlet Opus’un Birleşik Krallık’taki merkezinde trend danışmanı olarak görev yapan Phil Pond, tüketici ve tasarım eğilimlerini, hızlı büyümeyi destekleyen iş stratejilerine dönüştürüyor. Interface tarafından, Yapı Medya İletişim organizasyonuyla düzenlenen etkinlikte "Yarın Bugün" başlıklı bir konuşma yapan Pond, İstanbullu mimarlık ve tasarım profesyonellerine, 2018 ve 2019’da göreceğimiz ofis tasarım trendlerini aktardı.  

Küresel tasarım trendleri nasıl belirleniyor?

Konuşmasına, küresel eğilimleri öngörürken nasıl bir yol izlediklerini anlatarak başlayan Pond, kamunun erişemediği bilgileri biraraya getirdiklerine dikkat çekti. Spor, moda, sinema gibi farklı alanların ortak paydalarını bulmaya çalıştıklarını söyleyen deneyimli trend danışmanı, böylece 3-5 yıl sonraki toplumsal davranış değişikliklerini öngörme fırsatı yakaladıklarını ekledi. 

“Ben trendleri takip etmiyorum gibi bir durum söz konusu olamaz çünkü tüm dünya bunu yapıyor. Ekonomi buna bağlı. Günümüzde doğa ile bağlantı halinde olma eğilimi yükselişte. Doğal öğeler ile temas halinde olmak, insanın kendini güvende hissetmesini sağlıyor.” diyen Phil Pond, tüm tasarım eğilimlerinin küresel olduğuna dikkat çekerek, değişen ofis mekanlarına ve yeni neslin ihtiyaçlarına ilişkin bilgiler paylaştı. 

“Yetenek avcılığı” tüm dünyada ciddi bir rekabet konusu

İşe alım sürecinde ve çalışan sadakatini sağlamada, çözümün işverenin zihninde olduğunu savunan Pond, dünyada “yetenek avcılığı” konusunda ciddi bir rekabet yaşandığının altını çizdi. Çalışan sadakatinde akıllı ofis mekanları ile kişiselleştirmenin önemini vurgulayan konuşmacı, duygu ve davranışların malzeme ve renk ile doğrudan ilişkili olduğunu söyledi. 

Ev ortamını andıran çalışma mekanları yaratmanın mütevazı bütçelerle, iç mekandaki renk ve dokuları değiştirerek sağlanabileceğine işaret eden Pond, sadece birkaç dolara malolacak bir duvar kağıdı ile ofisin havasını tamamen değiştirmenin mümkün olduğunu örnek verdi. 

Millenial'lar için aslolan deneyim, esenlik ve doğaya saygı

Bugün teknolojik gelişmeler ve zorunlu göçler ile “dijital göçmenler”in ortaya çıktığını belirten Phil Pond, internetin olduğu bir dünyaya doğan ve anlık tepkiler vermeye alışık “Millenial” kuşağının iş hayatına girmesiyle birlikte tasarımın da bu yönde değişiklik gösterdiğini ekledi. Her şeye internetten ulaşabilen, dolayısıyla farklı bir mülkiyet algısına sahip yeni nesil için aslolanın deneyim olduğunu ifade eden Pond, bu özel kuşağı elde tutmanın zorluğuna işaret etti.

Millenial kuşağının ofislerde aradığı özelliklerin başında, “well-being” (iyi hissetme, esenlik) geliyor. Yetenekli iş gücünü çekmenin ve elde tutmanın bir diğer yolu ise, ofis tasarımında doğal kaynaklara saygılı, sürdürülebilir malzemelerin kullanılması.

Öncelikleri maaş değil, eşitlik...

Araştırmalara göre, çalışanların 3 yıldan fazla aynı yerde çalışmasını sağlayan kriterlerin başında; maaştan ziyade, eşitlik ve doğal kaynaklara saygı geliyor. Daha önce işverenlerin sunduğundan daha farklı beklentiler içinde olan Millenial kuşağının önceliklerinden biri de arkadaşlık ortamı.