Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Öfke Yaratan O Kazanın Davası Bitti. İşte Sonuç...

41 kişinin öldüğü kaza için makinistlerden Recep Sönmez bir yıl üç ay hapis 733 YTL para, Fikret Sönmez iki yıl altı ay hapis, 1100 YTL para cezasına çarptırıldı. Tren şefi Köksal Coşkun beraat etti.

Radikal Gazetesi
Öfke Yaratan O Kazanın Davası Bitti. İşte Sonuç...

ütahya'da meydana gelen dokuz ölümlü kazanın soruşturması devam ederken 2004 yılında Sakarya'nın Pamukova ilçesinde meydana gelen 'hızlandırılmış tren kazası' davası sessiz sedasız bitti. 41 kişinin öldüğü kaza için makinistlerden Recep Sönmez bir yıl üç ay hapis 733 YTL para, Fikret Sönmez iki yıl altı ay hapis, 1100 YTL para cezasına çarptırıldı. Tren şefi Köksal Coşkun beraat etti.

Karara hem makinistler, hem kazada yakınlarını kaybedenler itiraz edecek. Karar kesinleştiğinde bile bir süre tutuklu yargılandıktan sonra salıverilen ve işlerine geri dönen makinistler, tutuklu kaldıkları süre göz önüne alınırsa, hiç hapse girmeyebilir. 'Hızlandırılmış' tren projesinin sahipleri Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman da koltuklarında oturmayı sürdürüyor.

Hızlandırılmış tren kazasında adalet 'ağırlaştırılmış' bir bilirkişi raporu zincirinin ardından tecelli etti. Kazanın ardından 3.5 yılda lık Adapazarı 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 23 kez duruşma yapıldı. Bilirkişi heyetleri 80 kilometre hızla gitmeleri gerekirken 132 kilometre hız yaptığı ileri sürülen makinistleri sekizde dört, yol tamirat yapmayan ve sinyalizasyon hatası yaptığı ileri sürülen TCDD yönetimini de sekizde dört oranında kusur buldu. Ancak bu kusurlar sonra defalarca oluşturulan bilirkişi raporlarında ayrı değerlerde gösterildi.

İrem'in babası oradaydı
Ölen İrem Candan'ın babası Alaattin Candan da dün 23'üncü kez mahkemedeydi. "Ben makinistlere zaten suç bulmuyorum" diyen baba, TCDD'nin sekizde dörtlük kusurunun ortada kaldığını, bu kusura da ceza verilip 'şahsileştirilmesi'ni istedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ofke-yaratan-o-kazanin-davasi-bitti-iste-sonuc-_59223.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!