Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Öğrenci Evleri Konsepti Hızla Yayılıyor

Dünyada yatırım hacmi 200 milyar dolara ulaşarak çok hızlı büyüyen öğrenci evleri konsepti 2015 yılında İngiltere’deki tüm gayrimenkul yatırım çeşitleri arasında en hızlı büyüyen gayrimenkul yatırımı oldu. Hızlı büyüyen alternatif gayrimenkul yatırımı imkanı öğrenci evleri Türkiye’de Erkanlı grupla hayata geçiyor.

yapi.com.tr
Öğrenci Evleri Konsepti Hızla Yayılıyor

Türkiye’de hızla artan genç nüfus, eğitim konusuna olan ihtiyacı da artırıyor.  Bu durum özellikle üniversite eğitimi konusunda bir çok yeni üniversitenin açılması ve mevcut üniversitelerin hızla büyümesini de beraberinde getiriyor.  Bu süreçte öğrencilerin konaklama ihtiyacını giderek artarken mevcut yurtların kapasitesi ve sunduğu nitelikler beklentiyi karşılamıyor. Dünyada gayrimenkul sektöründe alternatif bir yatırım imkanı olarak değerlendirilen öğrenci evleri projeleri yatırımları hızla büyüyor.

Türkiye’de ABD’nin en büyük öğrenci evi işletme ve yatırım firması Asset Campus Housing işbirliğiyle Sakarya’da Univa öğrenci evlerinin ilk halkasını tasarlayan Erkanlı Grup, bu yeni yatırım aracına öncülük ediyor. Türkiye’ye gayrimenkulde alternatif bir yatırım aracı olan yeni bir segment kazandıran grup, farklı şehirlerde de öğrenci evleri projeleri gerçekleştirmeyi hedefliyor. Bu yatırımlarla hem yatırımcılara ciddi kazancın kapılarının açılması hem de öğrencilere dünya standartlarında öğrenci evleri sunulması hedeflendi.

ErkanlıErkanlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Erkanlı

Asset Campus Housing işbirliği

Gayrimenkul sektöründe 20 yıllık tecrübeye sahip olan Erkanlı Grup olarak, ABD’nin en büyük öğrenci evi işletme ve yatırım firması Asset Campus Housing işbirliğiyle Univa öğrenci evlerinin ilk halkasını Sakarya’da tasarladıklarını hatırlatan Erkanlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Erkanlı, “Türkiye’ye gayrimenkulde alternatif bir yatırım aracı olan yeni bir segment kazandırdık... Bu kapsamda ABD’nin en büyük firmasıyla kurduğumuz ortaklık bize yatırımlarımızın marka değeri ve işletme kalitesi açısında ayrıcalık yaratıyor” dedi. Univa ile yaptıkları yatırımlarla gayrimenkul sektöründe alternatif bir yatırım imkanı ile  bir ilki gerçekleştirdiklerini ifade eden  Rıza Erkanlı,  bu yeni yatırım imkanının Türkiye’de de kısa sürede çok dikkat çektiğini yerli yatırımcının dışında yurtdışından bireysel yatırımcıdan da ciddi talep aldığını söylüyor.. Rıza Erkanlı, şöyle devam ediyor: “Dünyadaki örneklerini incelediğimizde öğrenci evleri başta Amerika ve İngiltere olmak üzere diğer gelişmiş ülkelerde büyük küçük bir çok sayıda yatırımcıdan talep görüyor. Yurt yatırımları gerekli sermaye düzeyinin yüksek olması nedeniyle sadece yatırım fonları, şirketler ve finansal kurumlar tarafından yatırım yapılabilen bir segmentti. Ancak zamanla öğrenci evleri konseptinin oluşturulması ve bu evlerin direkt tüketiciye satılmasıyla büyük yatırımcıların yanında küçük yatırımcılara da açıldı. Böylece pazarda en hızlı büyüyen bir gayrimenkul sınıfını oluşturdu.”

Yüksek kira getirisi

Amerika ve İngiltere’de yüksek doluluk seviyeleri, yüksek talep ve artan kiralar öğrenci evi yatırımcısına ciddi avantajlar sunuyor. Yatırımcılara minimum yıllık yüzde 12 kira getiriyor. Aynı zamanda öğrenci evleri yıllık yüzde 14’lük yatırım geri dönüş oranı diğer ticari gayrimenkul dahil tüm gayrimenkul yatırımlarına oranla daha fazla getiri sağlıyor. İngiltere’de ve Amerika’da bir öğrenci mülkünün satın alınmasının tıpkı diğer  mülklerini satın almak gibi aynı prosedüre sahip olduğuna işaret eden Erkanlı, “Alınan mülk öğrencilere kiraya verilmesi için gayrimenkul geliştirme firması veya işletmeciyle uzun vadeli kiralama sözleşmesi yapılır. İngiltere’ ve Amerika’da  öğrenci evleri arz talep dengesizliği, talebin daha yüksek olması, yüksek doluluk oranı ve istikrarlı uzun vadeli gelir yaratma yeteneği olan alternatif ve rakipsiz bir gayrimenkul yatırımı ve pazarda en hızlı büyüyen gayrimenkul sınıfı olarak tanımlanıyor” dedi.

 

 

 

 

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/ogrenci-evleri-konsepti-hizla-yayiliyor_153091.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!