Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Sandras Dağı Tehlikede
BÖLÜM SPONSORU

Oğul Unakıtan'ın Santralına Tepki

Balıkesir’in Bandırma ilçesine bağlı Dutliman köyünde termik santral kurmayı planlayan AB Gıda şirketi, iki kez reddedilince rotayı Bursa’nın Karacabey ilçesine bağlı Kurşunlu köyüne çevirdi. Maliye Eski Bakanı Kemal Unakıtan’ın oğlu Abdullah Unakıtan’a ait şirkete bu kez de Kurşunlu sakinleri tepki gösteriyor.

Radikal Gazetesi
Oğul Unakıtan'ın Santralına Tepki

Balıkesir’in Bandırma ilçesine bağlı Dutliman köyünde termik santral kurmayı planlayan AB Gıda şirketi,  iki kez reddedilince rotayı Bursa’nın Karacabey ilçesine bağlı Kurşunlu köyüne çevirdi. Maliye Eski Bakanı Kemal Unakıtan’ın oğlu Abdullah Unakıtan’a ait şirkete bu kez de Kurşunlu sakinleri tepki gösteriyor. 

AB Gıda, Bandırma’nın Dutliman köyünde üç yıldan beri kömürle çalışacak termik santral kurmak için çalışmalar yapıyor. Balıkesir İl Genel Meclisi santral kurulmak istenen arazinin mera vasfını değiştirme kararını iki kez iptal edince şirket yeni yer arayışına girdi. Bursa Karacabey’de kireç fabrikası da bulunan AB Gıda A.Ş.’nin termik santralın yanı sıra Ro-Ro seferleriyle deniz taşımacılığı hizmeti de vermeye hazırlanıyor.

DOĞADER Karacebey ve Mustafakemalpaşa Temsilcisi Seyit Ali Geçici’ye göre yöre halkına iş vaadiyle kurulmak istenen termik santral ‘geri dönüşü olmayan bir yol’. Geçici, projeye izin verilmemesi için Karacabeylilerin yanı sıra sivil toplum örgütlerini ve siyasi partileri göreve çağırdı. CHP Karacabey İlçe Başkanı Orhan Karabaş da, eşsiz doğa güzelliği olan Kurşunlu’da bunun bozulmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

ÇED aşamasındaki projeye tepki gösteren Kurşunlu köyünde ‘Termik Santrala Hayır’ imza kampanyası başlatıldı. Kampanyaya, aralarında tatilcilerin de bulunduğu 600 kişi imza attı. İlk anda işsizliğe çözüm getireceği düşüncesiyle yapılacak yatırımlara olumlu bakan köylülerin de santralın ıhlamur ve kestane ormanlarına zarar vereceği endişesiyle kampanyaya katılmaları dikkat çekti.

Kurşunlu Muhtarı Mehmet Civelek, köyde önceki yıllarda 10 bin kestane ağacının aşılandığını, bu sayının 2010 yılında 30 bine ulaştığını anlattı:

“Köy halkı uzun yıllardır emek verdiği ve geçim kaynağı olarak gördüğü ormana zarar verilmesinden tedirgin durumda. Köylülerimizin yatırımlara ait vereceği karara saygılıyım. Ancak köylülerin yüzde 60’ı santralın kurulmasına karşı çıkıyor.”

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/ogul-unakitanin-santralina-tepki_82096.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!