Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Okul Binaları Tehlike Saçıyor: Çoğunun Ruhsatı Yok!

İzmir Karşıyaka Bostanlı’da bulunan Mustafa Reşit Paşa İlkokulu’nun ruhsatı bulunmayan Orhan Onat isimli ek binasında eğitim gören çocukların can güvenliğinden endişe ediliyor.

yapi.com.tr
Okul Binaları Tehlike Saçıyor: Çoğunun Ruhsatı Yok!

İzmir’de Eğitim Sen 2 Nolu Şube Başkanı Mustafa Beyazbal’ın verdiği bilgilere göre, Mustafa Reşit Paşa İlkokulu’nun Orhan Onat isimli ek binasının yıllardır ruhsatı yok. Ek binada 4’ü anaokulu olmak üzere 9 derslik mevcut. Evrensel'den Metehan Ud'un haberine göre, ilçe Milli Eğitim Müdürü, sendikanın konuyla ilgili görüşme talebini cevapsız bırakmış.

Ruhsatsız binada 1980’den beri öğrenciler ders görüyor. Geçen seneye kadar binanın alt katında anaokulu öğrencileri eğitim alırken üst katında ise idare odaları, kütüphane, laboratuvar ve toplantı salonu vardı. Ancak bir başka okul, Metin Aşıkoğlu Ortaokulu hakkında binası depreme dayanaksız olduğu gerekçesiyle yıkım kararı alındı. Bu okulun öğrencilerinin tamamı da yeni eğitim yılına Mustafa Reşit Paşa İlkokulu’nda başladı. Okul mevcudu bir anda 1300’e çıktı. İlçe Milli Eğitim Müdürü yetersiz derslik sorununu, ek binadaki idare odalarının, laboratuvarın ve kütüphanenin sınıfa çevrilmesinde buldu.

Yeni değişikliklerle beraber Orhan Onat binasının üst katında 5 yeni derslik açılmış oldu. Dersliklerde aynı anda yaklaşık 250 öğrenci eğitim görüyor. Okul bahçesinde konuştuğumuz velilerin ise ek binanın ruhsatsız olduğuna dair bilgisi yok.

Eğitim-Sen: Ruhsatsız binayı kullanamazsınız

Eğitim Sen İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Mustafa Beyazbal, İzmir’in bir deprem bölgesi olduğunu hatırlatarak, “Orada onlarca çocuk eğitim görüyor, bir şey olmaz diyerek hareket edilmez. Bu çocuklara bir zarar gelirse, bunun hesabını kim verecek. Yarı atıl ve sağlamlığı tescil edilmemiş olan bir binanın sıkışıklıktan kaynaklı kullanılması çocukların güvenliğini Allah’a havale etmektir. Beş gün de olsa çocukları oraya sokmamak lazım. Velev ki sağlam o zaman neden ruhsatı yok. Ruhsatsız binayı kullanmazsınız. Mimari bir nitelik taşımayan bir projeyle yapılmış ki ruhsatı yok. Binanın arka kısmı da yola sarkmış durumda. İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa İslamoğlu ile bu konuyu konuşmak için 2 hafta önce görüşme talep ettik ama henüz geri dönen olmadı.  Randevu vermiyorsun demek ki beni ciddiye almıyorsun. Velilerin ise ek binanın ruhsatsız olmasıyla ilgili bilgileri yok” dedi.

İlçe milli eğitim: Ruhsatsız çok okul var

Karşıyaka İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa İslamoğlu ise “İzmir’de ruhsatsız çok okul var, neden bir tek bununla uğraşılıyor?” diye sordu. İslamoğlu konuyla ilgili şunları söyledi “Sendika başkanının bu bilgiyi nereden aldığı bilmiyorum. Sendika başkanları, Bayındırlık Bakanlığı’nın yetkilerini ne zamandan beri kullanır oldular bilmiyorum. İzmir’de ruhsatı olmayan birçok okul var. Sadece Karşıyaka’da değil bu. Mustafa Reşit Paşa neden bu kadar çok gündeme geliyor? Bu konuda memurların bilgi verme yetkisi de yoktur. Ruhsat olayını da ben bilmem Bayındırlık Bakanlığı bilir. Okullar özel idarenin malıdır ben gene bilmem. En son bana sormanız lazım. Sendikanın da bu konuda bize başvurusu olmamıştır. Bizimle görüşmek isteyen herkes şimdiye kadar görüşmüştür.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/okul-binalari-tehlike-saciyor-cogunun-ruhsati-yok_112492.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!