Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Okullar Depreme Karşı Güçlendiriliyor

Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl yaklaşık bin okulu depreme karşı güçlendirecek. Bugüne kadar deprem güçlendirmesini valiliklere bırakan bakan

Zaman
1


b>Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl yaklaşık bin okulu depreme karşı güçlendirecek.

Bugüne kadar deprem güçlendirmesini valiliklere bırakan bakanlık, ilk kez bu yıl merkezden deprem güçlendirmesi yapacak.

Geçmiş aylarda güçlendirilecek okulların tespitini yapmaya başlayan bakanlık, güçlendirme çalışmalarını önümüzdeki günlerde başlatacak. Bu iş için bütçeden yaklaşık 85 trilyon lira kaynak ayıran bakanlık, eğitime yapılan harcamaların vergiden düşülebilmesi nedeniyle bu konuda işadamlarının da desteğini bekliyor. Okulların güçlendirilmesi için önümüzdeki ay ihaleye çıkmaya hazırlanan bakanlık, her yıl 2 milyon metrekarelik okul binasının önce incelemesini sonra güçlendirilmesini, 5 yıl içinde de deprem bölgelerindeki tüm okulların güçlendirmesini tamamlamayı planlıyor.

Şimdiye kadar valiliklere ödenek göndererek veya kendi imkanlarıyla okulların güçlendirilmesini isteyen bakanlık, bu yıl ilk kez merkezden ihale yaparak güçlendirmeleri gerçekleştirecek. Buna sebep olarak ise güçlendirme yapmak için ileri teknoloji gerekmesi ve bazı illerin bunu gerçekleştirecek imkanının olmaması gösteriliyor. Mevcut her 4 okul veya binanın en az birinin depreme karşı güçlendirilmesi gerektiği belirtiliyor. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde 67 bin civarında okul ve 170 binin üzerinde bina bulunuyor. Bakanlık yetkilileri bu binaların çoğunda valilere verilen yetkiler çerçevesinde deprem güçlendirme çalışmalarının geçmiş yıllarda başlatıldığını, bir kısmının sonuçlandığını, bir kısmının uygulama aşamasında, kalan kısmının ise programa alındığını kaydettiler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/okullar-depreme-karsi-guclendiriliyor_11271.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • bu cok olsa daha iyi olurdu YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!