Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Okullar için Acı Rapor!

Marmara depreminin üzerinden 8 yıl geçmesine rağmen hâlâ onarılmayı bekleyen binalar var.

Milliyet Gazetesi
Okullar için Acı Rapor!

armara depreminin üzerinden 8 yıl geçmesine rağmen hâlâ onarılmayı bekleyen binalar var. İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında İstanbul'daki kamu binalarının bazılarının yanı sıra 60 okulun güçlendirme projelerini hazırlayan Tümaş Türk Mühendislik Müşavirlik ve Müteahhitlik AŞ'nin İstanbul Bölge Müdürü Doğan Göksoy şunları söyledi:

"Yaptığımız incelemede okulların ve kamu binalarının içler acısı durumuyla karşılaştık. Eğer böyle bir proje yürürlüğe konmayıp bu okul ve binalar güçlendirilmemiş olsaydı, olası bir depremde bu yapıların çoğu ayakta kalamazdı."

Bayındırlık İl Müdürlüğü binasının da güçlendirme zorunluluğu içinde olmasının düşündürücü olduğunu anlatan Göksoy, şöyle konuştu: "Güçlendirildikten sonra bu yapıların olası bir depremde, katların 'yassı kadayıf' şeklinde üst üste yıkılarak büyük can kaybına sebep olma tehlikesi ortadan kaldırılmıştır. Bu projenin sonuçlandırılması ile tüm kamu binalarının olası bir depremde ayakta kalacağı rahatlıkla söylenebilir."

İstanbul'da elden geçirilmesi gereken 2 bin ilköğretim okulu bulunduğunu söyleyen Göksoy şöyle devam etti: "Bu binalardan, kötü durumda olanlar için yıkılıp yeniden yapılma kararı verilmiştir. Güçlendirilmesi gerekenler için de güçlendirme projeleri hazırlanmıştır."

Sadece yüzde 1'i sağlam
İSMEP Projesi'nin Direktörü Gökhan Elgin, Dünya Bankası'ndan alınan 400 milyon dolarlık krediyle İstanbul'da kamu binalarının güçlendirilmesi ve yeniden yapılmasına başladıklarını ve bazılarının tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

Güçlendirme çalışması için 2 milyar dolarlık kaynağa ihtiyaç olduğunu belirten Elgin, tüm kamu binalarının ancak yüzde 1'inin sağlam olduğunu belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen 234 okulun güçlendirme işlemlerinin bu yıl biteceğini, 2008'de de 236 okulun güçlendirmesini yapacaklarını anlatan Elgin, "Proje 31 Mart 2010'da tamamlanacak. Bu süre içinde 500-600 civarında okulun güçlendirilmesi veya yeniden inşasını bitirmiş olacağız. 2010'a kadar 840 öncelikli kamu binası depreme hazır hale getirilecek" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/okullar-icin-aci-rapor_56119.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!