Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Olası İstanbul Depremi 120 Milyar Doları Yutacak

Depremler can kaybının yanında arkalarında devasa enkazlar da bırakıyor. 1999 depremi Türkiye'ye 20 milyar $'lık bir fatura çıkarırken 2050'ye kadar beklenen İstanbul depreminde bu hasar 90-120 milyar dolar olabilir.

yapı.com.tr
Olası İstanbul Depremi 120 Milyar Doları Yutacak

Türkiye'nin en büyük felaketlerinden biri olarak tarihe geçen Marmara Depremi’nin üzerinden 16 yıl geçti. 1999’da gerçekleşen, büyük can ve mal kayıplarına neden olan Marmara Depremi, 20 milyar dolarlık bir ekonomik kayba yol açmıştı. Akşam Gazetesi'nin haberine göre, Swiss Re raporunda, 2050 yılına kadar gerçekleşme riski yüzde 50 olarak belirtilen İstanbul merkezli 7.5 büyüklüğündeki olası depremin yol açacağı hasarın 90-120 milyar doları bulacağı belirtildi. Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, bu yüksek oranın Türkiye ekonomisi üzerinde çok ciddi bir etki yaratacağını söyledi.

Sigorta katkısı

Marmara Depremi’nin yarattığı 20 milyar dolarlık hasarın o dönemde sigorta bilincinin yaygın olmayışı nedeniyle sadece 1 milyar dolarının sigorta şirketleri tarafından ödendiğini hatırlatan Gülen, "Bugünkü veriler ışığında, olası depremin yaratacağı hasarın yaklaşık 25-30 milyar dolarını sigorta sektörü karşılayacak."

DASK'ta 12 milyar dolar birikti

Gülen, şöyle devam etti: "Marmara Depremi bize çok şey öğretti. Bugün sigortanın zorunlu hale getirilmesiyle ivme kazanan DASK’ta yaklaşık 10-12 milyar TL’lik güvence birikimi sağlandı." Bu arada dünyada son 100 yılda yaşanan depremlerin ülkede yarattığı ekonomik kayıplara bakıldığında Türkiye, Tayvan’ın ardından ikinci sırada yer alıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/olasi-istanbul-depremi-120-milyar-dolari-yutacak_133324.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!