Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ölüm Havzası

Trakya'nın en önemli nehri olan Ergene Nehri ve havzası, aşırı sanayileşme ve bunun yarattığı kirlilik nedeniyle "ölüm havzası"na dönüşürken, verimli tarım arazileri de susuzluktan kırılıyor.

Milliyet Gazetesi
Ölüm Havzası

b>Trakya'nın en önemli nehri olan Ergene Nehri ve havzası, aşırı sanayileşme ve bunun yarattığı kirlilik nedeniyle "ölüm havzası"na dönüşürken, verimli tarım arazileri de susuzluktan kırılıyor. Bir zamanlar 50 metreden çekilen yeraltı suyuna, artık 300-350 metrede ulaşılıyor. Bölge halkı Ergene'nin karıştığından şüphe ettikleri yeraltı suyunu içmek için çareyi filtre kullanımda buluyor. Ancak su o kadar kirli akıyor ki, kullanılan filtreler bile suyu arıtmakta yetersiz kalıyor.

Şeytan dörtgeni
Trakya'da Çorlu-Çerkezköy-Muratlı-Lüleburgaz bölgesi "şeytan dörtgeni" diye tanımlanıyor. Bu alanda 1500 civarında fabrika yer alıyor. Yapılan araştırmaya göre, bu fabrikaların her gün yeraltından çektikleri suyun 5 milyon metreküp olduğu ve geri dönüşüm olmaksızın tüketildiği kaydediliyor. Ergene'nin aşırı kirlenme sonucu canlı hayatı tehdit ettiğini anlatan Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Lüleburgaz Temsilcisi Hakan Dedeoğlu, şunları anlattı:

Ayçiçekleri de küçüldü
"Fabrikaların arıtma tesislerini çalıştırmak yerine kimyasalları sorumsuzca nehir yatağına bırakmalarının ağır faturasını kanser oranlarındaki artışta ve ayrıca çiftçinin ürün kayıplarında görebilmekteyiz. Bunun yanı sıra aynı kimyasalların Ergene Havzası'nın zemininin geçirgenliği nedeniyle yeraltı sularına karışması, su kaynaklarımızı tehdit etmekte, içme suları kullanılamamakta." Susuzluk nedeniyle ayçiçeği veriminin düştüğünü ve boylarının küçülüp solmaya başladığını anlatan Dedeoğlu, "Bir zamanlar iki insan başı büyüklüğündeki ayçiçekleri, şimdilerde avuç içi kadar" dedi.

Dedeoğlu, Trakya'da sadece Ergene Havzası'nın yok edilmediğini, Atatürk'ün 1926'da kurulan ilk şeker fabrikası Alpullu ve Türk çiftçisine bir laboratuvar olsun diye kurdurduğu Lüleburgaz'daki 17 bin 700 dekar alana sahip Sarmısaklı Çiftliği'nin de satışa çıkarıldığını, bu satışı haksız bulduklarını söyledi.

Bir taraftan susuzluk ve kirlilik, diğer taraftan yeni kurulan fabrikalar ve eldeki devlet üretme çiftliklerinin satılmasıyla Trakya'nın dramatik bir bölge haline geldiğini vurgulayan Dedeoğlu, şöyle dedi:

"Vize'ye Istranca Ormanları'nın bulunduğu bölgeye şimdi de bir çimento fabrikası kuruluyor. Karşı çıkmamıza rağmen fabrikanın yapımı neredeyse bitmek üzere. Çevreye vereceği zararı herhalde söylemeye gerek yok."

Doğal hayat bitti
Trakya Üniversitesi tarafından hazırlanan, "Ergene Nehri'nde artık doğal hayatın bittiği söylenebilir" ifadesinin de yer aldığı raporda, özetle şu çarpıcı sonuçlara yer veriliyor:

- Evsel atıklar ve fabrikaların birçoğunun atıklarını arıtmadan nehre ve onu besleyen derelere akıtması nedeniyle, nehir suları, kimyasal ve biyolojik kirliliğin en üst düzeyinde. Hiçbir amaçla kullanılmayacak hatta sağlık için tehlikeli birer kaynak olmuşlardır.

- Kirliliği belirleyen analiz sonuçlarına bakıldığında 2 mg/l olan çözülmüş oksijen oranı ile Çorlu Deresi'nde ve Ergene Nehri'nde doğal hayatın bittiği söylenebilir. Bu sonuçlar, Ergene Nehri'nden tarımsal sulamanın yapılamayacağını göstermektedir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/olum-havzasi_55899.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!