Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ölüm Nedenlerinden Biri ‘Çevre’

Avrupa iklim değişikliği politikalarında başarılı olurken, biyoçeşitlilik kaybının önlenmesinde hedefe ulaşılamadı.

NTV
Ölüm Nedenlerinden Biri ‘Çevre’

Türkiye’nin de üyesi olduğu, Avrupa Çevre Ajansı, 2010 Yılı Avrupa’da Mevcut Durum ve Görünümü Raporu’nu Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu’nda bu verileri vurgulayarak tanıttı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre, Avrupa coğrafyasındaki ölümlerin yüzde 15’i, hava ya da su kirliliği gibi çevresel nedenlere bağlı hastalıklardan kaynaklanıyor. Yalnızca bu rakam bile, çevre sorunlarının önüne geçmenin önemini vurgulamaya yeterli.

Avrupa Birliği’nin başını çektiği Avrupa coğrafyası, çevre politikaları konusunda etkin, iddialı ve kararlı adımlar atıyor. Ancak politikaların sıklıkla gözden geçirilmesi de gerekiyor. İşte Avrupa Çevre Ajansı, hazırladığı genel değerlendirme raporlarıyla bu konudaki bilgi ihtiyacını karşılıyor.

Rapor, iklim değişikliği, biyoçeşitlilik, kaynak kullanımı ve atık yönetimi gibi konularda detaylı analizler içeriyor. Bütün dünyada artan tüketim çılgınlığının çevre üzerinde çok ciddi baskı oluşturduğuna dikkat çeken rapor, çevrenin ekonomik paylaşımın da itici gücü olduğunu yineliyor.

Avrupa Çevre Ajansı Genel Müdürü Prof. Dr. Jacquline McGlade, yaptığı açıklamada, "Avrupa’nın iklim değişikliği, sera gazı salımının sınırlanması, enerji ve ulaşım sistemlerinin düzeltilmesi gibi konulardaki başarıları kuşku götürmez. Ancak biyoçeşitlilik konusunda yeterince başarılı olamadık" diye konuştu.

Rapordaki başarı ve eleştiri noktaları, Avrupa Birliği’ne üyelik sürecindeki Türkiye için de yol gösterici nitelikte.

Doğal kaynaklar, yalnızca yaşamın temel koşulu değil, aynı zamanda zenginliğin, refahın ve sağlığın da öncelikli unsuru. Avrupa Çevre Ajansı’nın 2010 yılı raporu, Avrupa’nın ekonomik darboğazdan geçtiği bugünlerde çevreden taviz vermesi durumunda bedelinin ağır olabileceği konusunda uyarıyor.

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/olum-nedenlerinden-biri-cevre_84084.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!