Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ölüm Tersanesi!

Tuzla tersanelerinde meydana gelen ölümlü iş kazaları her yıl artıyor. Tersanelerde 2001'de 1 işçi, 2002'de 5, 2003'te 3, 2004'te 5, 2005'te 8, 2006'da 10, 2007'de 12 işçi işyerinde üretim sırasında hayatını kaybetti.

Milliyet Gazetesi
Ölüm Tersanesi!

uzla tersanelerinde meydana gelen "iş kazaları" yani ölümler rapor haline getirildi. DİSK/Limter-İş Sendikası, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği-İstanbul İl Koordinasyonu, İstanbul Tabip Odası ve İstanbul İşçi Sağlığı Enstitüsü, "Tuzla Tersaneler Gerçeği" adlı bir rapor hazırladı. Raporda, tesislerde son dönemde meydana gelen ölümlere dikkat çekildi.

Tuzla Tersaneler Bölgesi İzleme ve İnceleme Komisyonu, amaçlarının iş kazalarının yapısal nedenlerini irdelemek ve kaza geçiren, kazalarda yakınlarını kaybeden işçilerin sesini duyurmak olduğunu açıkladı.

Tuzla, Türkiye gibi...
Türkiye'deki gemi inşa ve onarım sanayinde üretimin 2007 itibariyle toplam 59 tersanede gerçekleştirildiği, bunların 53'ünün özel sektöre, 4'ünün TSK'ya, 2 tanesinin de kamu sektörüne ait olduğu belirtildi. Raporda, şöyle denildi:

"Bu demektir ki, Türkiye'de gemiyi özel sektör yapar, özel sektör tamir eder. Tuzla Tersaneler Bölgesi, özel sektöre ait tersanelerin mekânsal olarak yaklaşık yüzde 90'ını içermektedir. Bu demektir ki, Tuzla'daki çalışma şartları ve iş kazalarından konuşmak, deniz araçları inşa ve tamir sanayinin Türkiye genelindeki çalışma şartları ve iş kazalarından bahsetmek anlamına gelmektedir."

Dünya genelinde, yeni gemi teslimlerinin son üç yılda yüzde 89 büyüme gösterdiği belirtilen raporda şu ifadelere yer verildi:

"Bu başarı hikâyesini mümkün kılan Tuzla'daki tersane işçileri. Tersane işçileri, bu başarıya artan iş güvencesi, hayat standardının yükselmesi ve ücretler şeklinde değil, artan ölümlü iş kazaları şeklinde ortak oluyor."

Yasalar işlemedi
Raporda, ölümlü iş kazaları şöyle sıralandı: "Sektörün büyümeye başladığı 2001 mali kriz akabindeki ölümlü iş kazaları şu şekilde seyretmiştir: 2001'de 1 işçi, 2002'de 5, 2003'de 3, 2004'de 5, 2005'de 8, 2006'da 10, içinde bulunduğumuz ve henüz tamamlamadığımız 2007 senesinde ise 12 işçi işyerinde (11'i Tuzla Tersaneler Bölgesinde olmak üzere) üretim sırasında hayatını kaybetmiştir.

Bu rakamlar, iş kazası bildirim prosedürünün gerektiğince ve yasada belirtildiğince işletilmediği bir sektörde, Limter-İş Sendikası'nın çabalarıyla bir araya getirilmiş kayıtlardan ibarettir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/olum-tersanesi_58112.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!