Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''Öncelikle Firmalarımızla İlgili Bir Zarar Ziyan Tespiti Yapılacak''

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ''Libya'da olacak düzeltmelerin hemen arkasından öncelikle firmalarımızla ilgili bir zarar ziyan tespiti yapılacak'' dedi.

yapi.com.tr / AA
''Öncelikle Firmalarımızla İlgili Bir Zarar Ziyan Tespiti Yapılacak''

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İhracata Dönük Üretim Stratejisi Değerlendirme Kuruluna başkanlık ettiği toplantıda, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Zafer Çağlayan, dün yaptıkları toplantıya işaret edilerek, ''3 bakan bir araya gelerek Libya'da izlenecek yol haritasını konuştunuz ana başlıklar neler?'' diye sorulması üzerine, hükümet olarak dünyadaki ve bölgedeki tüm gelişmeleri proaktif bir şekilde izlediklerini söyledi.

Bu anlayış çerçevesinde gerek Libya gerek Mısır konusunda hükümetin yaptığı çalışmaları hatırlatan Çağlayan, oradaki Türk vatandaşlarının sağlıklı bir şekilde oralardan alınmasının sağlandığını, bölgelerde sıkıntıya düşen firmaların vergilerinin, sosyal güvenlik primlerinin ertelendiğini, BM Güvenlik Konseyi kararlarının hukuki alt yapıya dönüştürülmesi noktasında da özel sektörü mağdur etmeyecek her türlü tedbiri aldıklarını ifade etti.

''Bizi Libya'nın petrolü birinci derecede ilgilendirmiyor''

Dünkü toplantıda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun dışişlerini ilgilendiren konulardaki gelişmeleri ve kendi görüşlerini yine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın da kendi alanlarıyla ilgili görüşlerini ifade ettiklerini anlatan Çağlayan, kendisinin de bakan arkadaşlarının verdiği bilgilerin ilgililere aktarılmasını sağladığını kaydetti.

''Bizi Libya ve diğer ülkelerin petrolleri, madenleri, zenginlikleri birinci derecede ilgilendirmiyor'' diyen Çağlayan, kendilerini oradaki insanların ilgilendirdiğini söyledi.

Bunun yanında Türk müteahhitlerinin de Libya'da önemli yatırımları bulunduğunu belirten Çağlayan, şöyle devam etti:

''Şu anda 18,5 milyar dolarlık taahhüdün devam ettiği, 1,6 milyar dolarlık hak edişlerin beklediği ve yaklaşık 2 milyar dolara yakın teminat ve kredi riskinin olduğu ve diğer yandan da 1 milyar dolara yakın özel sektörün sabit sermaye yatırımının olduğu bir ülke Libya.

Libya'da olacak düzeltmelerin hemen arkasından öncelikle firmalarımızla ilgili bir zarar ziyan tespiti yapılacaktır. Gerek Libya'da ilk olayların başladığı dönemde gerek şu an itibariyle müteahhitlerimizin taahhüdü altında bulunan işlerde ortaya çıkan zarar ziyanlar ve onların sabit sermaye yatırımlarında, şantiye binalarında, fabrikalarındaki zarar ziyanları tespit edilecektir.''

Türkiye ile Libya arasındaki Yatırımların Korunması ve Teşviki Anlaşması'nın bu ülkedeki tüm Türk yatırımcıların yüzde 100 garanti altında olmasını sağladığını ifade eden Çağlayan, bir an önce Libya'da barış ve huzurun tesis edilmesini istediklerini bildirdi.

Bayramdan sonra Trablus Büyükelçiliğinin yeniden hayata geçirileceğini de bildiren Çağlayan, oradaki büyükelçiliğin faaliyetlerine son verilmesiyle birlikte geri çektikleri ticaret müşavirlerinin yeniden Bingazi'ye gönderilmesi kararının da kendisi tarafından imzalandığını söyledi.

Çağlayan, Trablus'a büyükelçinin gönderilmesiyle beraber ticaret müşavirlerinin de gidip hizmetlerine devam edeceklerini dile getirdi.

''Bizim girişimcimiz aşılı''

Müteahhitlerin de bir an önce işlerinin başına dönmek istediklerini belirten Çağlayan, ''Bizim ihracatçımız, bizim müteahhitlerimiz zaten bu konuda aşılıdır. Yani öyle bir aşı var ki bizim girişimcimizde bugün Afganistan'da Irak'ta yatırım yapan müteahhitlerimiz Libya'da da kolay kolay işlerini yapabilecek seviyeye gelmiştir'' dedi.

Çağlayan, Türkiye'nin Libya politikasının; ''tek bir Libya devletinin olması, tek bir bayrak ve yapı altında birleşmesi'' olduğunu da sözlerine ekledi.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/oncelikle-firmalarimizla-ilgili-bir-zarar-ziyan-tespiti-yapilacak_88913.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!