Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Öncelikle Yenilenebilir ve Yerli Kaynaklardan Enerji Elde Etmeye Çalışıyoruz''

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gürcistan Enerji Bakanı Aleksander Khetaguri, AK Parti Rize Milletvekili Ali Bayramoğlu ile birlikte Gürcistan'ın Batum kentinden Artvin'in Murgul ilçesine bağlı Damar beldesine geldi. Bakan Yıldız ve beraberindekiler, Eti Bakır A.Ş İşletmesi Müdürlüğü tarafından Lepüskür Deresi üzerinde inşa edilen

yapi.com.tr / AA
''Öncelikle Yenilenebilir ve Yerli Kaynaklardan Enerji Elde Etmeye Çalışıyoruz''

Fotoğraf: Orhan Topal

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gürcistan Enerji Bakanı Aleksander Khetaguri, AK Parti Rize Milletvekili Ali Bayramoğlu ile birlikte Gürcistan'ın Batum kentinden Artvin'in Murgul ilçesine bağlı Damar beldesine geldi. Bakan Yıldız ve beraberindekiler, Eti Bakır A.Ş İşletmesi Müdürlüğü tarafından Lepüskür Deresi üzerinde inşa edilen ve yaklaşık 15 milyon dolara mal olan bakır işletmelerinden çıkan atık malzemelerin depolandığı Murgul Atık Barajı'nda incelemelerde bulundu.

Daha sonra bakır cevherinin işlendiği tesise geçen Bakan Yıldız, Eti Bakır A.Ş İşletme Müdürlüğü binasında İşletme Müdürü Ünsal Arkadaş'tan brifing aldı.

İncelemelerinin ardından AA muhabirinin, hidroelektrik santralleri (HES) ve barajlarla ilgili sorularını yanıtlayan Bakan Yıldız, çevre, ekolojik dengeler, tarihi ve kültür varlıklarının herkesin koruması gereken değerler olduğunu belirterek, ''Bu ülke bizim, bütün zenginlikleriyle beraber ama bu ülkenin zenginliklerinden bir tanesi de suyudur'' dedi.

Öncelikle yenilenebilir ve yerli kaynaklardan enerji elde etmeye çalıştıklarını ifade eden Bakan Yıldız, şöyle devam etti:

''Türkiye hızlı büyüyor. Hem dünyada hem de Avrupa'da en hızlı büyüyen ülkeler arasında. Bizim başkasına muhtaç olmayacak şekilde kendi kaynaklarımızdan bu enerjiyi üretebilmemiz lazım. Hele hele Artvin gibi özellikle hidroelektrik kaynaklarımızın, sularımızın çok zengin olduğu bölgelerde, tükettiğinden daha fazla üreten, Türkiye'nin genel yapısına katkı koyan bir yapı oluştu burada. O açıdan ben tabii ki yerli kaynaklarımızın, özellikle su kaynaklarımızın çevreye duyarlı bir şekilde mutlaka Türkiye'nin üretim gücüne katkı koymasını istemenin hakkımız olduğunu düşünüyorum. Ve bunun da en iyi yapıldığı illerden bir tanesi olacaktır burası'' diye konuştu.

Bakan Yıldız, Artvin'de Çoruh Vadisi üzerinde yapılan 28 baraj ile ilgili soru üzerine, şunları söyledi:

''Dediğim gibi Artvin, özellikle il olarak tükettiğinden çok fazlasını üreten ve Türkiye'nin kalkınmasına katkı koyacak bir üretim tesisi kapasitesine sahip. Doğal güzellikleriyle, turizmiyle, enerjiye koyduğu katkıyla Artvin ilimizi gerçekten kutluyorum. Türkiye her yıl 3 bin 500 ile 4 bin megavat civarındaki kurulu güçle beraber ancak bu büyümeyi karşılayabiliyor. Ve bizim su kaynaklarımızın yoğunluğu hem Karadeniz bölgemizde hem de Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizde. Tüketim noktaları ise batıda. O yüzden bu iletişimi de iletim hatlarıyla beraber kurup hep beraber inşallah 2023 yılında, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100'üncü yıldönümünde çok daha iyi bir nokta yakalayacağımıza inanıyorum. Hem üretim kaynaklarıyla hem de vatandaşımızın hak ettiği refah seviyesiyle.''

Artvin'de elektrik kullanım ücretlerinin daha ucuz olup olmayacağıyla ilgili bir soruya Bakan Yıldız, ''2015 yılına kadar ulusal tarife dediğimiz tarife geçerli. Üreten, tüketen, hep beraber bir havuza koyuyoruz bütün fiyatları, çünkü her ilimizin diğerine göre avantajları var, bazı konularda dezavantajları var. O yüzden biz buna şu anda topyekun bakıyoruz, Edirne'den Kars'a, Sinop'tan Hatay'a varıncaya kadar tek fiyat uygulaması geçerli'' yanıtını verdi.

ETİKETLER: enerji
http://www.yapi.com.tr/haberler/oncelikle-yenilenebilir-ve-yerli-kaynaklardan-enerji-elde-etmeye-calisiyoruz-_85855.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!