Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

'Ilıman İklim'e Yeni Anlaşma

'Önlem için Artık Çok Geç'

İngiliz Prof. David King ve Alman Prof. John Schnellnhuber, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nde (IPCC) yer alan birçok meslektaşları gibi politikacıların sera gazı salınımını azaltmak konusunda çok ağır adımlar attıklarını, şimdi konulan yüzde 30-40 azaltma gibi hedeflerin sıcaklık artışını 2 derecenin altına çekmeye bile yeterli

Cumhuriyet Gazetesi
'Önlem için Artık Çok Geç'

b>Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı'nın ikinci haftasının başladığı dün, Tayland'ı ziyaret eden Genel Sekreter Ban Ki-moon, toplantının düzenlendiği Bali'ye hareket etmeden önce gelişmekte olan ülkelerin küresel ısınmayla mücadele için daha büyük adımlar atmasını istedi.

Atmosferdeki sera gazı emisyonlarının üçte birinin sorumlusunun gelişmekte olan Asya ülkeleri olduğunu ve iklim değişikliğinin sonuçlarından en çok etkilenecek ülkelerin yine bu kıtada olduğunu anımsatan Genel Sekreter, "İklim değişikliğini sadece bir çevre sorunu olarak değil Asya'nın ekonomik kalkınmasının önünde engel olarak düşünerek davranmalısınız" dedi.

İki profesörden acı itiraf
Bu uyarıyı yapan genel sekreteri ağırlayacak olan, 2012'de süresi dolacak Kyoto'ya alternatif bir protokol üzerinde uzlaşmaya çalışan ancak fikir ayırılıkları nedeniyle şimdiye kadar bir anlaşma sağlayamayan konferans katılımcıları sera gazı salınımlarını yüzde kaç indireceklerini tartışırken Alman ve İngiliz hükümetlerinin çevre konusundaki danışmanı olan iki profesör küresel ısınmanın önüne geçmek için geç kalındığını açıkladı.

BBC'ye röportaj veren İngiliz Prof. David King ve Alman Prof. John Schnellnhuber, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nde (IPCC) yer alan birçok meslektaşları gibi politikacıların sera gazı salınımını azaltmak konusunda çok ağır adımlar attıklarını, şimdi konulan yüzde 30-40 azaltma gibi hedeflerin sıcaklık artışını 2 derecenin altına çekmeye bile yeterli olmayacağını savundu. Bu da konferansın sonucunda hangi kararlar alınırsa alınsın dünyanın birçok bölgesinde açlık, susuzluk gibi önemli sorunlarla karşılaşılmasının kaçınılmaz, başka deyişle küresel ısınmayla mücadele hedeflerinin "ulaşılamaz" olduğu anlamına geliyor.

Bu yılki Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen ve dün Oslo'da düzenlenen törenle ABD'nin eski başkan yardımcılarından Al Gore'la birlikte ödülünü alan IPCC Başkanı Racandra Paçauri'ye göre ise sera gazı salınımında ilk iki sırada yer alan ABD ve Çin'in yeterli işbirliği yapmamasına rağmen küresel ısınmayla mücadelede gelişme sağlanabilir.

'Savaşa neden olabilir'
BM Çevre Fonu'nun yayımladığı bir raporda ise hedefler ulaşılabilir nitelikte olsa bile küresel ısınmanın bölgesel savaş ve çatışmalara neden olabileceğine dikkat çekiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/onlem-icin-artik-cok-gec_57957.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!