Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Onur Öymen'in Oğlunun 1,5 Milyar Dolarlık Projesine Özel Orman Freni

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in oğlu Burak Öymen'in yürüttüğü 'Kaplankaya Projesi'ne 'özel orman' sınırlaması geliyor. Projenin yapılacağı Bodrum ile Didim arasındaki 5 milyon metrekarelik arazinin ağaçlık kısımları özel orman kapsamına alınıyor.

Zaman GazetesiHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in oğlu Burak Öymen'in yürüttüğü 'Kaplankaya Projesi'ne 'özel orman' sınırlaması geliyor. Projenin yapılacağı Bodrum ile Didim arasındaki 5 milyon metrekarelik arazinin ağaçlık kısımları özel orman kapsamına alınıyor. Orman Genel Müdürlüğü'nün önünde bulunan bu yöndeki önerinin gelecek günlerde Çevre ve Orman Bakanlığı'na sunulacağı öğrenildi.

Araziye bu statünün verilmesi halinde katlar dahil olmak üzere yapılaşma yüzde 6 ile sınırlandırılacak. Böylece, kamuoyunun gündemini aylarca meşgul eden Acaristanbul olayından sonra yapılaşmayı kısıtlamak için değiştirilen Özel Orman Yönetmeliği ilk olarak uygulanmaya konulacak.

Muğla'nın Milas ilçesi, kamuoyunu aylarca meşgul eden Acaristanbul benzeri bir tartışma yaşıyor. Orman vasfını yitirmiş arazilerin satılmasını öngören 2-B düzenlemesine muhalefet eden CHP'li Onur Öymen'in oğlu Burak Öymen'in yöneticileri arasında yer aldığı uluslararası gayrimenkul grubu Capital Partners, 5 milyon metrekarelik devasa araziyi yerleşime açıyor. Arazi, üç kişinin hazırladığı bilirkişi raporuna dayanan bir mahkeme kararıyla orman vasfından çıkartılmıştı. 1,5 milyar dolarlık projede, toplam 2 bin 58 konut ve 2 bin yatak kapasitesine sahip 5 otelin yer alacağı ifade ediliyor.

Çevre ve Orman Bakanlığı incelemelerine göre, kıyısında 7 koy bulunan arazinin yargı yoluyla orman alanı olmaktan çıkarılmasına esas olan bilirkişi raporunda yanlışlar ve eksiklikler bulunuyor. Bakanlık, bilirkişiler hakkında suç duyurusunda bulundu. Ancak talep, mahkeme tarafından 'bu kişiler hakkında mahkumiyet kararı olmaması' gerekçesiyle geri çevrildi. Orman Genel Müdürlüğü Hukuk Müşavirliği'nin, Milas Orman Bölge Müdürlüğüne telgraf çekerek kararı temyiz ettirmemesi üzerine de arazi ormandan çıkarılarak imara açıldı.

Bakanlık, arazinin 163 hektarlık kısmını özel orman ilan etmek için hazırlık yapıyor. Özel orman ilanı konusunda hazırlanan rapor, Orman Genel Genel Müdürlüğü'ne gönderildi. Genel müdürlüğün rapora son halini vererek, bakan onayına sunması bekleniyor. 'Özel Orman Yönetmeliği' ile yapılaşmanın katlar da dahil olmak üzere yüzde 6'yı geçmemesi hükmü getirilmişti. Uzmanlar, yönetmelik değişikliğinin ilk olarak Kaplankaya Projesi'ni vuracağını belirtiyor. Böylelikle projenin değişebileceği dile getiriliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/onur-oymenin-oglunun-1-5-milyar-dolarlik-projesine-ozel-orman-freni_55910.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!