Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

OpenUrban: Şehirlerin Geleceğini Haritalamak

OpenUrban, mevcut ve de planlanan şehirsel yapılanmayı haritalayan ve tartışmaya açan ilk internet platformu. Fikir alışverişi ve tartışma için bir sahne, plan aşamasındaki projeler için bir sergi ve arşiv mekanı...

yapi.com.tr
OpenUrban: Şehirlerin Geleceğini Haritalamak

OpenUrban, mevcut ve de planlanan şehirsel yapılanmayı haritalayan ve tartışmaya açan ilk internet platformu. Fikir alışverişi ve tartışma için bir sahne, plan aşamasındaki projeler için bir sergi ve arşiv mekanı... Bilgilendirilmiş bir vatandaşlığın, işlevsel ve eşitlikçi bir toplumun temel unsuru olduğunu kabul ederek, kitlesel kaynak teknolojilerini bu amaç için kullanan OpenUrban, yazılı medyayı ve mekansal bilgiyi bir araya getirerek, insanların şehirlerin nasıl değiştiklerini anlamaları ve bu değişimde aktif bir rol oynamaları için güçlü bir araç.

İstanbul, yaygın internet kullanımı, aktif nüfusu ve de şehir planlamada ihtiyaç duyduğu değişim nedeniyle, UpanUrban için bir test alanı. İstanbul, artan ekonomik gücü ve nüfusu ile diğer birçok dünya şehirlerine benzer şekilde, büyük bir şehirsel dönüşümün içerisinde. Kontrolsüz yayılma, hem işçi sınıfı gecekondularında, hem de lüks site-konut projelerinde kendini gösteriyor. Ne yazik ki, günümüzdeki ileri iletişim hızına rağmen, şehirle ilgili planlar halkla nadir olarak ve de antika ve kafa karıştırıcı yöntemlerle paylaşılıyor. Ayrıca bu bilgiler, birbiriyle iletişim ve işbirliği  halinde olmayan devlet kuruluşları, şirketler, özel kurumlar ve de medya yayın organları arasında yayılıyor. Sonuç olarak vatandaşlar çevrelerinde olan değişimden habersiz kalıyorlar ve de planlama aşamasına katılımları çok sınırlı oluyor.

Konut projelerinin, ofis yerleşimlerinin, köprülerin, yolların ve de mahallelerin ana yerleşim planları şehir sakinlerinin bilgileri dahilinde olursa, genel bir eleştirel duruş yaratmak mümkün olur. Wikipedia'nın 'resmi' bilgi edinme metodlarını sarsması gibi, OpenStreetMap'in coğrafi bilgilerin özgürce edinilmesinde sınırları yeniden çizmesi gibi, OpenUrban da şehirlerin algılanmasını  ve yaratılmasını değiştirecek derin bir güce sahip.

Mimarlar Reed Duecy-Gibbs, Irene Guzman, Jesse Honsa ve Ali Onat Türker tarafından İstanbul'da kurulan UpenUrban, Eylül ayında beta versiyonu ile kullanıma açılacak,  İstanbul Tasarım Bienali Adhokrasi sergisine katılım için başvurusunu ise henüz tamamlamış. Ayrıca, beta versiyonun gelişimine bağış toplamak amacıyla, 13 Haziran ve 13 Temmuz tarihleri arası Kickstarter web sitesinde kendi tanıtımını yapıyor.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/openurban-sehirlerin-gelecegini-haritalamak_100970.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!