Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ord. Prof. M. Emin Onat Mezarı Başında Anıldı

Ord. Prof. M. Emin Onat, Mimarlar Odası Genel Başkanı Bülend Tuna, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zekai Görgülü, Prof. Dr. Afife Batur, Doğan Tekeli, Doğan Hasol, Mimarlar Odası üyeleri ve Onat Ailesinin katılımıyla Zincirlikuyu'daki mezarı başında anıldı.

yapi.com.tr
Ord. Prof. M. Emin Onat Mezarı Başında Anıldı

Ord. Prof. M. Emin Onat, Mimarlar Odası Genel Başkanı Bülend Tuna, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zekai Görgülü, Prof. Dr. Afife Batur, Doğan Tekeli, Doğan Hasol, Mimarlar Odası üyeleri ve Onat Ailesinin katılımıyla Zincirlikuyu’daki mezarı başında anıldı.

Saygı duruşunun ardından söz alan Mimarlar Odası Genel Başkanı Bülend Tuna, geçtiğimiz yıl Emin Onat’ın 100. doğum yılı nedeniyle Mimarlar Odası tarafından düzenlenen anma etkinliklerine değindi. Emin Onat’ın sadece "Anıtkabir’in mimarı" olarak anılmasının büyük bir haksızlık olduğunu söyleyen Tuna sözlerine şöyle devam etti: "Emin Onat’ın gerek meslek yaşamı boyunca gerçekleştirdiği projelerle, gerekse de kurucusu olduğu ve geliştirdiği mimarlık okullarıyla mesleğe ve mimarlık eğitimine yaptığı katkılarla birlikte anılmayı hak ettiğine inanıyorum."

Bülend Tuna ayrıca Emin Onat’ın kendisi için tasarladığı ve uzun yıllar yaşadığı Moda’daki evin korunamamış olması nedeniyle üzgün olduğunu belirtti ve "Artan arazi rantının cazibesine kapılarak yıkılan sayısız mimarlık eseri arasında Emin Onat’ın yaptığı veya tasarladığı pek çok yapı olduğunu biliyoruz. Ama özellikle Moda’da kendi adının verildiği sokaktaki evini koruyabilmiş olmamızı dilerdim" dedi.YTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zekai Görgüle de Emin Onat’ın YTÜ’de mimarlık bölümünün kuruluşunda emeği geçen üç isimden biri olduğunu söyleyerek, Emin Onat’ı tüm fakülte adına anmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Hacıhasanoğlu ise anma törenine gönderdiği yazılı mesajda Emin Onat’ın her iki mimarlık okulunun kuruluşu ve gelişmesinde eğitimci, mimar ve yönetici olarak büyük katkıları olduğuna değindi ve her sene bölümü birincilikle bitiren öğrenciye Emin Onat Ödülü verdiklerini hatırlattı.

"Emin Onat’ın eserlerini arkeolojik kazı yaparcasına keşfettik"

Emin Onat’ın mimarlık eğitimine ve mimarlığa katkıları üzerine konuşan Prof. Dr. Afife Batur, 2008 – 2009 yıllarında Onat’ı anma etkinliklerinin düzenlenmesinde tam bir takım ruhu yarattıklarını belirterek "Takım ruhu yaratarak çalışmayı hocamızdan öğrendik; imecenin erdemlerini keşfettik" dedi.Emin Onat’ın Anıtkabir’in gölgesinde kalan bir mimarlığı olduğuna da değinen Batur, "Bu süreçte Emin Onat’ın Anadolu’nun sivil mimarlığına yönelik çalışmalarını, modernist projelerini ve en devrimci projelerinden biri olan Köy Enstitüleri yapımlarını adete arkeolojik kazı yaparcasına keşfettik. Keşfetmekle övündüğümüz bu değerli bulguları öğrenmeye, anlamaya ve anlatmaya devam edeceğiz. Bir Emin Onat kitabı yolda" dedi.

Emin Onat’ın mezarını tasarlayan Doğan Tekeli ise, "Emin Onat’ı 1949 yılında tanıdım. O güne kadar bildiğim hoca tiplerinden son derece farklı ve heyecanlı biriydi. Vefatının ardından 1965 yılında Mimarlar Odası ve fakülte bir yarışma düzenledi. Emin Onat’ın kabri için açılan yarışmaya maalesef sadece 10 proje geldi. Buna karşılık üniversitenin bütün hocaları jürideydi ve projeleri sürekli eleştiriyorlardı. Ardından bizlere bir daha çalışın dediler ve ikinci yarışmada benim tasarımım birinci seçildi. Emin Onat’ın kardeşi Ahmet Onat, mezarın yapımında benimle gece gündüz çalıştı ve 17 Temmuz 1965 yılında mezar tamamlandı" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ord-prof-m-emin-onat-mezari-basinda-anildi_70698.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!