Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ordu’da Maden Kıyımı

Fatsa ve Ünye’de sondaj çalışmaları nedeniyle sulara ağır metal karıştı, ağaçlar kesildi.

yapi.com.tr
Ordu’da Maden Kıyımı

Ordu’nun Fatsa ve Ünye ilçeleri maden işletmeciliği ve maden arama sondajları tehdidi altında. Sondaj yapılan yerlerdeki sulara ağır metal karıştığı belgelendi. CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel de, Ünye ve Fatsa arasında bulunan mahallelerde ormanlık arazi içerisinde yapılan sondaj çalışmalarını yerinde inceleyerek çok sayıda ağaç kesildiğini açıkladı.

Ordu’nun Fatsa ve Ünye ilçeleri sakinleri bölgedeki maden ocağına ve yine yakın çevresinde maden arama faaliyetlerine karşı mücadele ediyor. Maden ocağının ve sondajlarının çeşitli zararlara yol açtığını belirten bölge sakinleri, özellikle su kaynaklarının kuruduğunu, var olanların da içilemez hale geldiğini belirtti. Ünye Şenyurt köyü Tepe Mahallesi’nde farklı iki yerdeki içme – kullanma kaynak sularından geçen günlerde numune alındı. Ordu Halk Sağlığı Müdürlüğü’nde yapılan analiz sonucu suların bakteriyolojik ve kimyasal parametreler yönünden ilgili tüzüğe uygun olmadığı sonucuna varıldı. İlçe sağlık müdürü de Şenyurt Mahalle Muhtarlığı’na bir yazı yazarak kirlilik belirlenen sular için gerekli çalışmaların yapılması suların düzenli olarak temizlenmesi ve içme suyu olarak tüketilmemesi gerektiğini belirtti.

Ormanlar delik deşik
Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre konuyu bir soru önergesiyle TBMM’ye de taşıyan Dr. Mustafa Adıgüzel şunları belirtti:

“Bölgede zaten İngiliz ortaklı bir şirketin siyanürle işletilen altın madeni var. Bunun çevresinde insanların yaşam alanlarını, su kaynaklarını ve hatta oturdukları evleri direkt olarak etkileyen sondajlama faaliyetleri MTA tarafından köylüye de haber verilmeden yapılmaya başlanmıştır. Her sondaj alanına giden ayrı bir yol açılmak suretiyle uydudan da görüldüğü üzere ormanlar delik deşik edilmiştir.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir...

http://www.yapi.com.tr/haberler/orduda-maden-kiyimi_174028.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!