Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarım Arazisinde Maden Ocağı Tehdidi

İznik Gölü havzası üzerinde bulunan ve 700 bin ağacın olduğu Aydınlar Köyü'ne ‘çinko-kurşun-bakır ocağı’ kurulmak isteniyor. Maden işletmesi kurulması halinde, bölgede günde 216, ayda ise 5 bin 616 kilogram dinamit patlatılacak.

yapi.com.tr
Tarım Arazisinde Maden Ocağı Tehdidi

UNESCO Dünya Geçici Mirası Listesi’nde yer alan Bursa’nın İznik ilçesi Aydınlar Köyü’ne Ergüden Madencilik İşletmesi tarafından ‘çinko-kurşun-bakır’ ocağı kurulmak isteniyor. Çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) süreci başlatılan proje, bin 893 hektarlık alanı kapsıyor. Maden aramalarının yapılacağı alan biyoçeşitlilik rezervi açısından ülkenin en zengin bölgeleri arasında yer alırken, maden alanı sınırı İznik Gölü sahiline kadar uzanıyor.

‘Çinko, kurşun, bakır ocağı’ projesinin tanıtım dosyasında yer alan bilgilere göre; söz konusu şirket günde 216 kilogram, ayda ise 5 bin 616 kilogram dinamit patlatacak. BirGün'den Uğur Şahin'in haberine göre; bu patlamalar sonucu yeraltı su kaynaklarının yataklarının değişeceğinden endişe edilirken, maden bölgesindeki evlerde kalıcı hasarların oluşması bekleniyor.

Uzmanlara göre, tahribat bununla sınırlı kalmayacak. Patlama ile çıkan tozun orman ile zeytinlikleri toz bulayacak. Yapraklarda oluşan tozlanma da ağaçları yok edecek. Ağır metallerin yeraltı ve yerüstü suları ile karışması ciddi sağlık sorunlarını ortaya çıkaracak.

Göle karışmaması mümkün değil
İznik Çevre ve Yaşam Platformu’ndan Cenk Karakaş, şirketin faaliyet alanının birinci sınıf tarım arazisi olduğuna dikkat çekti. Çinko –kurşun- bakır’ ocağı kurulmak istenilen bölgenin zeytin ağaçlarıyla çevrildiği olduğunu aktaran Karakaş, “Burası 1. derece sit alanı. Zeytinlikleri ve doğasıyla ünlü bir yer. Göl ile maden ocağı arasında yaklaşık 1.6 kilometre var. Buranın yağmur oranlarına, rüzgarlanma oranlarına bakıldığında pasanın İznik Gölü’ne karışmaması mümkün değil. Bilirkişiler de bunu söylüyor. En büyük tehditlerden biri de tozlanmada” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarim-arazisinde-maden-ocagi-tehdidi_174867.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!