Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ordu’nun Dereleri Akamıyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, hidroelektrik santralı (HES) projelerinin dereleri kuruttuğunu yalanlamasına karşın, HES nedeniyle kuruyan derelere Ordu’daki Melet Irmağı da eklendi. Melet Irmağı’na su taşıyan derelerdeki suyun HES için çekilmesiyle, bir zamanlar coşkun ve pırıl pırıl akan derelerden geriye kurumuş ve çakıllarla dolu bomboş dere

Cumhuriyet Gazetesi
Ordu’nun Dereleri Akamıyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, hidroelektrik santralı (HES) projelerinin dereleri kuruttuğunu yalanlamasına karşın, HES nedeniyle kuruyan derelere Ordu’daki Melet Irmağı da eklendi. Melet Irmağı’na su taşıyan derelerdeki suyun HES için çekilmesiyle, bir zamanlar coşkun ve pırıl pırıl akan derelerden geriye kurumuş ve çakıllarla dolu bomboş dere yatakları kaldı. Bölgedeki yaban yaşamının varoluş nedeni olan suyun çekilmesi bitki ve hayvanları da etkilemeye başladı.

Ordu’da HES’lere karşı mücadele eden Temiz Enerji Platformu’nun sözcüsü Coşkun Türkeli, Darıca-1 HES dışında ırmak üzerine kurulacak Közbükü HES faaliyete geçtiğinde derenin 55 km’lik bölümü, Ordu HES faaliyete geçtiğindeyse 12 km’lik bölümünün yok olacağını, bunun da milyonlarca yıldır var olan Melet Irmağı’nın yok olması anlamına geleceğini söyledi.

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/ordunun-dereleri-akamiyor_82451.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!