Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Orman Yakanlar Affedilmemeli'

TEMA, anayasada yapılacak değişikliklerle, ormanı yakanların af kapsamına alınmasına tepki gösterdi.

Cumhuriyet GazetesiEMA, anayasada yapılacak değişikliklerle, ormanı yakanların af kapsamına alınmasına tepki gösterdi. TEMA Vakfı Mersin İl Temsilcisi M. Şükrü Altınova , anayasada yapılmak istenen değişiklikle, orman alanlarının tahribine yol açacaklara adeta davetiye çıkarıldığını belirterek "Ormanı yakmak ve yok etmek suçları da dahil olmak üzere tüm orman suçları genel ve özel af kapsamına alınmaktadır. Orman alanlarının işgaline de fırsat veren 2/B gibi bu da yanlış bir karardır" dedi.

Ülkemizde, 1981 yılından bu yana yapılan uygulamada toplam 485 bin hektar orman arazisinin devlet eliyle orman dışına çıkarıldığını, bu alanların yaklaşık 60 bin hektarının tamamen yerleşim alanları olarak kullanıldığını anımsatan Altınova, şöyle konuştu:

"Bu alanların 110 bin hektarı mera, 300 bin hektarı tarım arazisi, geri kalanı da çeşitli şekillerde kullanılmaktadır. Orman niteliğini kaybetme tarihinin 1981'den 2007 yılına çekilmesi ile yaklaşık 300 bin hektar alan daha orman sınırları dışına çıkarılacaktır. Anayasa gereği orman içinden göçtürülecek orman köylüsüne tahsis edilmesi gereken bu alanlar, çıkarılan yasalarla işgalcilere satılmak istenmektedir. Ayrıca yaban hayatı için en uygun yaşam ortamı oluşturan ve toprağı erozyona karşı koruyan yaklaşık 3 milyon hektarlık makilik alan da hiçbir süre ve sınırlama olmaksızın her türlü maksatla kullanılmak üzere orman dışına çıkarılmak istenmektedir. Daha önce orman dışına çıkarma koşulu; 'orman vasfını kaybetmiş' iken, tarih 1981'den 2007'ye uzatılınca, orman yağmacılığını teşvik eden bir durum ortaya çıkmıştır. "

'Tarih tekerrür edecek'

Açıklamasında, ormanlara zarar verebilecek siyasi propaganda yasağının kaldırılmasıyla orman suçlarında bir patlama yaşanacağına vurgu yapan Altınova, bu suçların artması sonucunda da yeni afların gündeme geleceğini belirtti ve "Kısaca tarih tekerrür edecek" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/orman-yakanlar-affedilmemeli_59254.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!