Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Ormanların Turizme Tahsisini Durdurun"

Cangı, Danıştay'ın ormanları yapılaşmaya açan 12 Eylül ürünü Turizm Teşvik Kanunu'nun "üstün kamu yararı" nedeniyle iptalini isteyerek Anayasa Mahkemesi'ne götürdüğünü de anımsattı ve Anayasa Mahkemesi'nin kararının çok önemli olacağını ifade etti.

bianet.orgb>Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), İzmir 4. İdare Mahkemesi'nin ormanlık alan barındırdığı gerekçesiyle Çeşme Paşalimanı'nın Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen turizm amaçlı yatırıma tahsisinin yürütmesini durdurmasının ardından, Bakanlığa bir mektup yazarak, ormanlık alanların turizme tahsislerinin askıya alınmasını istedi.

Bakanlık, 7 Mart tarihli yanıt yazısında 53 ön izin işleminin iptal edildiğini duyurdu; ancak Çeşme'yle ilgili bilgi vermedi.

bianet'in görüştüğü EGEÇEP Dönem Sözcüsü Avukat Arif Ali Cangı, daha önce Danıştay 6. Dairesi'nin de ormanlık alanların tahsisine izin veren Kamu Arazisinin Turizm Yatırımlarına Tahsisi Hakkında Yönetmelik'in geçen yıl sonunda yürütmesini durdurduğunu anımsattı ve "Şimdi bakanlığın bu kapsamdaki tüm tahsisleri durdurması, geri alması, hiçbir şey yapamıyorsa askıya alması gerek" diyor.

Bunun yapılmaması halinde olabilecekleri de şöyle özetliyor Cangı:

- Bu yapılmazsa, davalar sürerken ihaleyi alan şirketler de yatırımlarını yapar ve doğal yapıda onarılamayacak bozulma meydana gelebilir.

- Bakanlık yargı kararlarının ardından ihaleyi iptal etmek durumunda kalırsa, bu sefer tahsisi alan şirket tazminat davası açacak. Bu da bizim cebimizden çıkacak tazminatların ödenmesi demek.

Cangı, ormanları içeren mevcut çevre düzeni planlarının değişmesi gerektiğini de söyledi.

"Ormanları talana açan 12 Eylül yasası Anayasa Mahkemesi'nde"
Cangı, Danıştay'ın ormanları yapılaşmaya açan 12 Eylül ürünü Turizm Teşvik Kanunu'nun "üstün kamu yararı" nedeniyle iptalini isteyerek Anayasa Mahkemesi'ne götürdüğünü de anımsattı ve Anayasa Mahkemesi'nin kararının çok önemli olacağını ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ormanlarin-turizme-tahsisini-durdurun_52677.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!