Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Orta Gelire Yönelik Mortgage Projeleri Geliştirilmeli

Konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş trendinin küresel dalgalanmanın etkisiyle yavaşladığını söyleyen Fortis Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, faizlerin yüzde 1'in altına inmesini kısa zamanda beklemediklerini söyledi.

Referans Gazetesi
Orta Gelire Yönelik Mortgage Projeleri Geliştirilmeli

onut kredisi faiz oranlarındaki düşüş trendinin küresel dalgalanmanın etkisiyle yavaşladığını söyleyen Fortis Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, faizlerin yüzde 1'in altına inmesini kısa zamanda beklemediklerini söyledi.

Mortgage kredilerinde faiz oranları kadar, orta gelirli kesime yönelik projelerin geliştirilmesinin de çok önemli olduğunu kaydeden vurgulayan Mendi, bu konuda inşaat sektörüne de önemli görevler düştüğünü kaydetti.

Bu doğrultuda bankalarında farklı gelir gruplarına özel kredi seçenekleri sunduğunu ve bunlardan yararlanmanın mümkün olduğunu söyleyen Mendi, "Mortgage sistemini kullanarak konut sahibi olmayı planlayanların özellikle maddi durumlarını iyi değerlendirmeleri gerekiyor. Uygun ödeme koşulları sunan mortgage ürünlerinden yararlanmak da önem taşıyor" dedi.

ABD'deki kriz, Türkiye'de olmaz

Bu noktada farklı gelir gruplarına özel kredi seçenekleri sunduklarını aktaran Mendi, çok çeşitli ürünlerde birbirinden farklı vade ve faiz seçeneği sunduklarını belirtti. Mendi konut sahibi olmayı planlayanlara sundukları avantaj ve olanaklarını ise şöyle sıraladı: "İndirimli mortgage, al-kirala mortgage, evini değiştir mortgage, inşaat halinde olana mortgage, kazandıran mortgage, ilk ev için mortgage, yeni mezunlar için mortgage, rezerv, mortgage, zaten ev sahibi olana mortgage, yeniden finansman mortgage, projeye mortgage, dövize endeksli mortgage ve ideal mortgage."

Türkiye'de mortgage kredilerinde ABD'deki ölçeklerden bahsetmenin mümkün olmadığını belirten Mendi, bu kredilere bağlı finansal enstrümanların olmadığını ve bu nedenle ABD'de krize yol açan mekanizmanın Türkiye'de olmadığını söyledi. ABD ekonomisi nedeniyle dünya ekonomisinde yavaşlama olsa bile Türkiye'nin bu durumdan az etkileneceğini dile getiren Mendi, herhangi bir durgunluğun söz konusu olmayacağını kaydetti.

'Kat kat kredi' fırsatı

Mortgage alanında yeni tip ürünler üzerinde çalıştıklarını belirten Fortis Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, çok yakında bu ürünleri müşterilerine sunacaklarını söyledi. Müşterilerine özel kampanyalar sunarak konut alım fırsatı oluşturduklarını belirten Mendi, "kat kat kredi" isimli kampanyalarıyla da bordrolu çalışanlara, finans sektörü çalışanlarına ve profesyonellere yönelik özel bi kampanyalarının bulunduğunu aktardı. Mortgage kapsamında yeni ürünler çıkarıp yeni kampanyalar sürdüreceklerini ifade eden Mendi, pazar paylarını 2008'de yüzde 50 oranında büyütmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Müşterilerine sundukları çok çeşitli mortgage ürünlerinde genel olarak uzun vade ve düşük faiz avantajı sağladıklarını anlatan Mendi, farklı gelir gruplarını düşünerek hazırladıkları özel mortgage ürünleri bulunduğunu kaydetti. Mortgage için bankalarına gelen müşterilerinin 13 farklı ürünleri arasından kendilerine uygun olanı seçtiklerini ifade eden Mendi, bu konularda müşterileri uzmanlara yönlendirdiklerini söyledi. Önümüzdeki dönemde yeni ürünlerinden olan dövize endeksli mortgage kredisinden ev almayı planlayanların ilgisiyle karşılaşacaklarını belirten Mendi, bu ürünleri ile çok uzun vadede düşük faiz oranları ile ev sahibi olma olanağı sunduklarını aktardı. Mendi, dolar, euro, İsviçre Frangı ve Japon Yen'ine 25 yıla kadar vade uyguladıklarını da dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/orta-gelire-yonelik-mortgage-projeleri-gelistirilmeli_59463.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!