Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''Ortadoğu ve Afrika Pazarlarında Eskisine Göre Çok Daha Güçlü Olacağız''

Türk mobilya markalarının etkili olduğu pazarlardan Mısır'da siyasi dengelerin yerine oturmasıyla ekonomide canlanma başladığı, Türk mobilyacıların bu ülkede yeni mağazalar açmak için çalışma yürüttüğü bildirildi.

yapi.com.tr / AA
''Ortadoğu ve Afrika Pazarlarında Eskisine Göre Çok Daha Güçlü Olacağız''

Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Ramazan Davulcuoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hükümetin sıfır sorun politikasıyla Ortadoğu ve Afrika pazarlarına yaptığı ihracatı hızla artıran mobilya sektörünün bu ülkelerdeki siyasi gerginlikler nedeniyle ticarette kısa bir duraklama yaşadığını ifade etti.

Bu ülkelerden Irak'a yapılan ihracatın eski canlılığıyla devam ettiğini, Libya ve Suriye pazarlarının ise iş yapılamaz noktada olduğunu belirten Davulcuoğlu, Libya pazarının tamamen kapandığını, bayilerden haber alamadıklarını, Suriye'nin ''yarı çalışır'' durumda olduğunu ancak mobilya bayilerine ürün gönderilemediğini ifade etti.

Mısır'da ise yeniden canlanma emarelerinin bulunduğunu, firmaların tekrar yüklemelere başladığını kaydeden Davulcuoğlu, şöyle konuştu:

''Mısır'da dengelerin yerine oturmaya başlamasıyla ekonomi de canlandı. Oradaki bayilerimizden yeni siparişler gelmeye başladı. Türk marka yöneticileri de Mısır'a giderek yeni projeksiyonlar belirlemeye çalışıyor. Bayilerimiz yeni mağaza açma taleplerini iletiyor. Bir çok Türk markası, bu ülkede yeni mağaza açma arayışına başladı.''

Türk markası

Davulcuoğlu, Ortadoğu halklarının Türk markalarına artan bir ilgisinin söz konusu olduğunu, kargaşa ortamı yatıştıkça bu ülkelerde daha fazla sayıda mağaza açılacağını, sektörün bu coğrafyaya yaptığı ihracatı katlayarak artıracağından şüphe etmediğini kaydetti.

Mısır'daki bayilerin artık mağaza açma talebinin yanı sıra Mısır ve Afrika pazarı için ortak üretim yapma tekliflerini iletmeye başladığını anlatan Davulcuoğlu, ''Mısır'da yeni siyasi sistem iş dünyasını daha kararlı ve kendine güvenir hale getirdi. Afrika pazarı için ortak yatırım teklifleri gelmeye başladı. Bunları değerlendiriyoruz'' diye konuştu.

''Kriz olursa fırsat da çıkar''

Ortadoğu'daki durgunluk nedeniyle birçok markanın alternatif pazarları değerlendirdiğini ifade eden Davulcuoğlu, Avrupa'da kriz endişelerinin de yeni fırsatlar yaratabileceğine dikkat çekti.

Davulcuoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''(Krize rağmen büyürüz) demiyoruz. Ancak bu durum da bazı fırsatlar yaratacaktır. Yunanistan, Bulgaristan, Romanya gibi ülkelerden son dönemde siparişlerin Türk firmalarına kaymaya başladığını gözlüyoruz. Buradaki alıcılar, İtalyan ve Alman mobilyalarına göre daha ekonomik ve daha hızlı üretim yapabilen Türk markalarını tercih etmeye başladı. Rekabetçi gücümüzü daha iyi kullanacağımız bir döneme giriyoruz.''

Sektörün 2011 yılında ihracatta yüzde 20, iç pazarda ise yüzde 10 büyüme öngördüğünü, ilk 6 ay sonuçlarının hedefe uygun gittiğini ifade eden Davulcuoğlu, büyük bir kriz dalgası yaşanmadığı taktirde rakamların bu civarda gerçekleşeceğini ifade etti.

İhracat yaptığı ülkelerde hızla mağazalaşan Türk mobilya firmaları, 2010 yılında 178 ülkeye 1,4 milyar dolar ihracat yaptı. Sektörün toplam üretiminin ise 9,5 milyar dolar seviyesinde olduğu tahmin ediliyor.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/ortadogu-ve-afrika-pazarlarinda-eskisine-gore-cok-daha-guclu-olacagiz_88762.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!