Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Saray Bahçesinde Ne Ararsan Var

Ortaylı, Tarihî Dokunun Korunması İçin Binaların Yıkılmasını İstedi

Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Eminönü bölgesindeki tarihî dokunun dış yardımlarla değil, yerel yönetimlerin çabaları ile korunabileceğini söyledi.

Zaman Gazetesi
Ortaylı, Tarihî Dokunun Korunması İçin Binaların Yıkılmasını İstedi

opkapı Sarayı Müzesi Müdürü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Eminönü bölgesindeki tarihî dokunun dış yardımlarla değil, yerel yönetimlerin çabaları ile korunabileceğini söyledi. Ortaylı, “Bu konuda dünyadaki bazı yardım kuruluşlarından yardım beklemek saflıktır.” şeklinde konuştu.

Sepetçiler Kasrı’nda düzenlenen “1. Uluslararası Eminönü Sempozyumu” tanıtım toplantısına katılan Prof. Dr. İlber Ortaylı, İstanbul’un merkez noktasının Eminönü olduğunu ifade etti. Devletin Eminönü’ne yeterince ilgi göstermediğini söyleyen Ortaylı, Eminönü’ndeki tarihî dokunun belediyenin ve yerel yönetimlerin çalışmaları ile korunabileceğini söyledi. “Eminönü’ndeki tarihî dokunun korunması için bazı yardım kuruluşlarından yardım beklemek saflıktır.” diyen Ortaylı, “Bazıları tarafından safça karşılanan UNESCO ve dünyadaki bazı yardım kuruluşlarının çalışmaları gösterişten öteye gitmez.” şeklinde konuştu.

Kendisinin 2 dönem UNESCO başkan vekilliği yaptığını belirten İlber Ortaylı, konuşmasına şöyle devam etti: “Ben UNESCO’cuyum ve 20 yıldır oradayım. UNESCO’yu biliyoruz. UNESCO bir yere yardım ediyorsa ayırttığı paranın çoğunu birinci mevkide seyahat eden UNESCO bürokratlarına harcar. Yani buradan iş çıkmaz. Çok zavallı 3. dünya ülkeleri için bir destek anlamı taşıyabilir. Birtakım insanlar İstanbul’un Türkiye’de bulunmasını hazmedemiyorlar. Bunu değiştiremezsiniz.”

Eminönü’nün dünü, bugünü ve geleceğinin konuşulacağı uluslararası sempozyum, 17 Haziran 2006 tarihinde başlayacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ortayli-tarihi-dokunun-korunmasi-icin-binalarin-yikilmasini-istedi_46196.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!