Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''OSB'lerin Cazibe Merkezi Haline Getirilmesi Önemli''

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yavuz Cabbar, Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) yönetimlerinin kendilerine verilen kamu görevlerini, kamu titizliği ile yerine getirmeleri durumunda, bu yetkilerinin zamanla daha da artacağını bildirdi.

yapi.com.tr / AA
''OSB'lerin Cazibe Merkezi Haline Getirilmesi Önemli''

Fotoğraf: Uğur Yıldırım

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu'nun (OSBÜK) seçimli 9. Olağan Genel Kurulu, TOBB Sosyal Tesislerinde yapıldı. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cabbar, genel kurulun açılışında yaptığı konuşmada, 2011-2014 sanayi strateji belgesinin açıklandığını hatırlatırken, burada alınan birçok tedbirin yatırım ortamı ile ilgili olduğunu söyledi.

Organize Sanayi Bölgelerinin de çok önemli yatırım alanları olduğuna işaret eden Cabbar, yapılan düzenlemelerle, OSB'lerde artık yatırım yapan yatırımcıların işlerinin kolaylaştırıldığını, OSB yönetimlerinin sorumluluklarının arttığını söyledi.

OSB yönetimlerinin artık küçük belediye yönetimleri gibi kamunun yaptığı görevleri yapar hale geldiğine dikkati çeken Cabbar, ''eğer OSB yönetimleri kendilerine verilen kamu görevlerini, kamu titizliği ile yerine getirirlerse bu yetkileri daha artacaktır. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın'' dedi.

Türkiye'de toplam 264 OSB'nin bulunduğunu, 74 bin parselin oluşturulduğunu, bunun 69 bininin tahsis edildiğini, 50 bininde de üretime geçildiğini, 1 milyona yakın istihdam sağlandığını belirten Cabbar, elektriğin yarısının, doğalgazın önemli bir kısmının OSB'lerde kullanıldığını, OSB'lerin Türkiye'nin sanayileşmesinin önemli merkezleri olduğunu kaydetti.

İhtiyaçlara göre kanunlarda düzenlemeler de yaptıklarını anlatan Cabbar, Bakanlığın OSB'lerin önünü açmak için her türlü çalışmayı yaptığını, ödemelerde gecikme olmadığını, işini yapanın parasını aldığını ifade etti.

OSB'lerin yurt dışındaki promosyona da katkı sağlayacağını düşündüğünü belirten Cabbar, ''sadece marka olmuş bir teknolojiyi yurt dışına ihraç etmek değil, yurt dışındaki yatırımcıları da boş olan alanlara çekmek, OSB yönetimlerinin görevidir diye düşünüyorum'' dedi.

OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Yılmaz

OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Yılmaz da OSBÜK'ün, Organize Sanayi bölgelerinin kendi aralarında yardımlaşmaları ve ortak sorunu çözüme kavuşturmalarını sağlamak üzere kurulmuş OSB'lerin yasal sivil toplum kuruluşu olduğunu belirterek, kuruluşun 9 yıldır faaliyet gösterdiğini ifade etti.

Elektrikle ilgili OSBÜK'ün bu güne kadar yaptığı en önemli icraatın de OSB'lerin elektrik dağıtım lisansı almaya hak kazanması olduğunu anlatan Yılmaz, dağıtım özelleştirmelerinin bitmiş olmasına rağmen sorunlarının devam ettiğini, üretim özelleştirmeleriyle de beraber yoğun bir gündem yaşanacağını bu nedenle sanayi elektriğinin yarısını kullanan OSB'lerde herkesin üretimle ilgili bilgi sahibi olmaları gerektiğini kaydetti.

OSB Doğalgaz A.Ş'nin LNG ithalat izni almasının da büyük bir kazanım olduğunu vurgulayan Yılmaz, BOTAŞ'ın kontrat devirlerine de değinerek, Mavi Akım hattından 7 Eylül 2011 tarihinde özelleştirilecek olan 6 milyar metreküplük doğalgaz kontratı ihalesi işinin dikkatle takip edilmesi gerektiğini, amaçlarının da Batı Hattından 14 Şubat 2011 tarihinde bitecek 6 milyar metreküplük kontratın devrini almak olacağını ifade etti.

Yılmaz, Sanayi ve Ticaret Bakanlığında özel izin alanlar hariç kapalı alanı 2 bin metrekare ve daha fazla olan bütün sanayi tesislerin OSB'lerde kurulması için OSB'lerin cazibe merkezi haline getirilmesinin önemini vurguladı.

Türkiye'nin artık OSB teknolojisini ihraç eder hale geldiğine dikkati çeken Yılmaz, düzensiz bir sanayileşme istemediklerinin altını çizdi.

Yılmaz bu arada, genel kurul ile görevi bıraktığını ve tekrar aday olmayacağını sözlerine ekledi.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/osblerin-cazibe-merkezi-haline-getirilmesi-onemli_87931.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!