Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

OSİAD Başkanı Keskin: Ekonomideki Dengeler Sarsılmaya Başladı

OSİAD Başkanı Adnan Keskin, "Son üç aydır, ne yaptığını, finansa nasıl ulaşacağını, hangi döviz kuru üzerinden mal satacağını bilemeyen bir üretim dünyası var. Dövizdeki bu yükseliş hepimizi kaygılandırıyor" dedi.

yapi.com.tr / AA
OSİAD Başkanı Keskin: Ekonomideki Dengeler Sarsılmaya Başladı

Ostim Sanayici ve İşadamları Derneği (OSİAD) Başkanı Adnan Keskin, Türkiye'deki ve dünyadaki gelişmeler nedeniyle ekonomideki dengelerin sarsılmaya başladığını belirterek, "Son üç aydır, ne yaptığını, finansa nasıl ulaşacağını, hangi döviz kuru üzerinden mal satacağını bilemeyen bir üretim dünyası var. Dövizdeki bu yükseliş hepimizi kaygılandırıyor" dedi.

Keskin, yazılı açıklamasında, bankaların kredi faizlerini son üç ayda yaklaşık yüzde 100 oranında artırdıklarını ve KOBİ'lerin finansa erişim imkanlarının daraldığını savundu. Geçen yılın son çeyreğinden itibaren ekonomide negatif sinyallerin alındığını ifade eden Keskin, şunları kaydetti:

"Türkiye'deki ve dünyadaki gelişmeler nedeniyle ekonomideki dengeler sarsılmaya başladı. Birkaç ay önce yüzde 7 faizle kredi kullanıyorduk şimdi ise bu oran yüzde 10-14 aralığında. Bu yıl finansa erişimi unutacağız. Son siyasi dalgalanmalarla birlikte döviz kuru ve kredi faizleri yükseldi. Bankalar, firmaların gücü ve bankayla çalışma şekillerine göre yüksek faizli kredi kullandırma eğilimine girdiler. Son üç aydır, ne yaptığını, finansa nasıl ulaşacağını, hangi döviz kuru üzerinden mal satacağını bilemeyen bir üretim dünyası var. Dövizdeki bu yükseliş hepimizi kaygılandırıyor".

OSİAD Başkanı Keskin, özel sektörün bu yıl Temmuz sonuna kadar ödemesi gereken 50 milyar dolarlık borcu bulunduğunu, dövizdeki yükselişin KOBİ’leri zor durumda bıraktığını ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/osiad-baskani-keskin-ekonomideki-dengeler-sarsilmaya-basladi_116221.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!