Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Osman Gazi’den Geçiş Ücretlerine Kur Etkisi

Yap işlet devret modeliyle yapılan köprüler zarar etmeye devam ediyor. Köprüden geçiş ücreti bugün itibari ile 71,75 TL. Yılbaşındaki kurlara göre tek yönlü geçiş için işletmecilere taahhüt edilen ücret 150 TL.

yapi.com.tr
Osman Gazi’den Geçiş Ücretlerine Kur Etkisi

Hürriyet Gazetesi yazarı Uğur Gürses bugünkü yazısında araç sahiplerini üzecek bir noktaya değindi. Siyasilerin son dönemde miting meydanlarında dile getirdiği köprü geçiş ücretleri hakkında bir yazı kaleme alan Gürses, bugünkü kurların kalıcı olması halinde 2019 yılında Osman Gazi Köprüsü’nden geçişlerde otomobiller için kamu tarafından garanti edilen “gidiş dönüş” bedelinin 360 TL, minibüsler için 576 TL olacağını belirtti.

Bugün 15 Temmuz Şehitler Köprüsü (Boğaziçi) ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçiş ücreti otomobiller için 8.25 TL. Minibüs geçiş ücreti ise 11.25 TL.

AKP döneminde yapılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçiş ücreti ise otomobiller için 19.75, minibüs için 28.10 TL. Bu rakamlar tek yön geçiş ücretleri ve paralı otoyol ücretleri de yine bu rakamlara dahil değil.

Demirel'in ve Özal'ın yaptığı köprülerden “gidiş dönüş” otomobiller için 8.25, minibüsler için 11.25 iken, AKP döneminde yapılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden gidiş dönüş ücreti 39.50 ve 56.20 TL ediyor.

Osman Gazi Köprüsü için ise bu rakamlar çok daha fazla. Osman Gazi Köprüsü'nden bir otomobil geçişi 71.75 TL, minibüs geçişi ise 114.80 TL.

Sözleşmeye göre 40 dolarlık bir otomobil eşdeğeri fiyattan, yılbaşındaki kurlara göre tek yönlü geçiş için işletmecilere taahhüt edilen ücret 150 TL. Aradaki fark devlet bütçesinden, vergi mükelleflerinin yani vatandaşın cebinden ödeniyor. Yılbaşındaki kurlara göre kabaca yüzde 20 yukarıda olan bugünkü kurlar kalıcı olursa 2019 başında kamu tarafından garanti edilen “tek yönlü” ücret sırasıyla 180 TL ve 288 TL olacak.

Bugünkü kurlar kalıcı olursa yılbaşından itibaren de “gidiş dönüş” bedeli otomobiller için 360 TL, minibüsler için 576 TL olacak. Ve bu rakamlara KDV dahil olmayacak.

İstanbul-İzmir arası üç buçuk saate iniyor belki ama bugün İstanbul Kadıköy’den İzmir’e yola çıkan bir vatandaş otoyollar için 26.90 TL ödeyecek. Buna ek olarak Osmangazi Köprüsü’nden geçtiğinde de 71,75 TL ödeyecek. Bugünkü kurlara göre tek yönlü geçiş için işletmecilere taahhüt edilen ücret 150 TL. Aradaki fark yani 78,25 TL de devlet bütçesinden yani vatandaşın cebinden ödenecek. Bunu da hesaba kattığınızda İzmir’e gitmenin maliyeti 176,9 TL olacak. Bu rakama bir de yakıt fiyatı eklenecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/osman-gaziden-gecis-ucretlerine-kur-etkisi_166056.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!