Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Osmangazi'de 'Kentsel Dönüşüm Projesi' Kapsamında 1,5 Ayda 270 Bina Yıkıldı

Doğanbey Kentsel Dönüşüm Projesi adıyla hayata geçirilecek proje kapsamında, tapu devir işlemlerini tamamlayan vatandaşların evleri yıkılıyor. Projenin başladığı yaklaşık 1,5 aylık süre içinde toplam 270 bina yıkıldı.

Zaman Gazetesi
Osmangazi'de 'Kentsel Dönüşüm Projesi' Kapsamında 1,5 Ayda 270 Bina Yıkıldı

b>Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Osmangazi Belediyesi işbirliği ile Bursa'nın en eski mahallelerinden olan Doğanbey, Tayakadın, Kırcaali ve Kiremitçi mahallelerini kapsayan yaklaşık 200 bin metrekarelik alanda uygulamaya başlanan 'kentsel dönüşüm projesi' büyük bir hızla ilerliyor.

Doğanbey Kentsel Dönüşüm Projesi adıyla hayata geçirilecek proje kapsamında, tapu devir işlemlerini tamamlayan vatandaşların evleri yıkılıyor. Projenin başladığı yaklaşık 1,5 aylık süre içinde toplam 270 bina yıkıldı.

Bölgedeki yıkımların en fazla yaşandığı geçen hafta, tapu devir işlemleri tamamlanan 10 daireli 5 katlı bir bina, geniş güvenlik önlemleri altında yıkıldı. Doğanbey, Kiremitçi, Kırcaali ve Tayakadın mahallelerini kapsayan bölgede yıkımlar nedeniyle yer yer geniş açık alanlar, yıkıntı halinde meydanlar oluştuğu gözlendi. Bursa belediyeler tarihinin en önemli projelerinden ve yatırımlarından biri olarak gösterilen Doğanbey Kentsel Dönüşüm Projesi, 4 bin civarında hissedarla teker teker görüşüp anlaşılarak ilerliyor.

Bölgedeki mülk sahiplerinin yüzde 94'ü, projenin gerçekleşmesi yönünde belediye ile ön protokol imzaladı. Son 1,5 aydır da, bu vatandaşlar tapularını TOKİ'ye devrediyorlar. Bu sürede, bölgedeki yaklaşık 1.000 konuttan 350'sinin tapu devir işlemi tamamlandı ve bunlardan 270'i yıkıldı. Bölgedeki yıkımlar ve tapu devir işlemleri büyük bir hızla ilerliyor.

Doğanbey, Tayakadın, Kiremitçi ve Kırcaali mahallerinde, çoğu harabe durumundaki yapıların yerine yükselecek olan lüks konutlar 3 tip olacak. 75, 122 ve 150 metrekare büyüklüğündeki konutlar, Bayındırlık Bakanlığı Yapı Yaklaşık Maliyetleri Tebliği'nde belirtilen en üst seviyedeki standartlara göre yapılacak. Çağdaş şehircilik normlarına göre gerçekleşecek proje, bölgedeki nüfus yoğunluğunu 2,75 olarak öngörüyor. Mevcut planlardaki yoğunluk 5 seviyelerinde.

Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) gerçekleştirdiği konut inşaatları arasında maliyeti ile ön sıralarda yer alan Doğanbey Kentsel Dönüşüm Projesi 750 milyon YTL'ye mal olacak. Proje; 100 metrekarelik bir arsaya 150 metrekare bitmiş lüks konut vaat etmesi nedeniyle 'rantı en yüksek', 5 metrekare ve üzeri arsası olan herkese daire edinme hakkı vermesi nedeniyle de 'en adil' proje olarak nitelendiriliyor.

Öte yandan, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar'ın, yerinde inceleme yapmak ve projeyle ilgili gelinen son noktayı görmek üzere önümüzdeki günlerde Bursa'ya gelmesi bekleniyor. Osmangazi Belediyesi bir taraftan yıkımları gerçekleştirirken, TOKİ de diğer taraftan yıkılan bölgeler için yapım ihalesine çıkacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/osmangazide-kentsel-donusum-projesi-kapsaminda-1-5-ayda-270-bina-yikildi_55986.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!