Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Osmaniye Deprem Nazım Planı Çıkarılıyor

Osmaniye deprem nazım planını çıkarıyor. 1. derece deprem bölgesi olan Osmaniye’de depreme karşı alınacak tedbirler görüşülerek çok katlı binaların

Zamanb>Osmaniye deprem nazım planını çıkarıyor. 1. derece deprem bölgesi olan Osmaniye’de depreme karşı alınacak tedbirler görüşülerek çok katlı binaların güçlendirme çalışmaları yapılıyor.

Osmaniye Belediyesi, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Teknik Araştırma ve Uygulama Genel Müdürlüğü, İller Bankası Genel Müdürlüğü ve Osmaniye Valiliği şehirdeki çok katlı binaların depreme karşı dayanıklılıklarını tespit ediyor.

Osmaniye Belediye Başkanı Memili Kırıkkanat, vatandaşları yeni yapacakları binalar için uyararak, “Osmaniye Valiliği’nin 25 Haziran 2003 tarih ve 855 sayılı yazılarında çevre düzeni plan tadilatı esaslarına göre hazırlanan, nazım ve uygulama imar planlarında belirtilen, maksimum bina kat adetlerini aşan ve plandan önce yapılan çok katlı yapılar için Osmaniye Belediyesi denetiminde, yapı sahiplerine tebligat yapılarak bir program dahilinde güçlendirmeye ihtiyaç olan binaların tespit edilerek güçlendirilmesi ve uymayanlar hakkında 3194 sayılı imar kanununun gereğince yasal işlem yapılması” hususunda gereğinin yapılması istenilmiştir. Bu nedenlerle, ilimizde mevcut bulunan çok katlı yapıların belediyemizce Çukurova Üniversitesi’ne hazırlattırılan ve Afet İşleri Genel Müdürlüğünce onaylanan “Ayrıntılı Jeolojik Etüt Raporunda öngörülen kat adedinin üzerinde yapılmış olmaları nedeniyle mevcut zemin koşullarında yapıların depreme dayanıklılığını 1998 yılı yeni deprem yönetmeliğine uygun olarak inceletmeleri ve gerekirse zemin ıslahı veya temel ve üstyapı taşıyıcı sisteminde takviye yaptırmaları için tebligat çıkartılmaktadır.” dedi.

Kırıkkanat, “Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Teknik Araştırma ve Uygulama Genel Müdürlüğü’nün ve Osmaniye Valiliği’nin belirtilen yazıları ile 1/25000 ölçekli çevre düzeni planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı, plan notları gereğince tebliğ tarihinden itibaren 31.12.2003 tarihine kadar binalarla ilgili bu tespitleri yaptırıp belediyemize sunmaları veya gerekli güçlendirmeleri yaptırmaları gerekmektedir. Yaptırmadıkları takdirde, imar kanunu ve ilgili kanunlar gereğince yasal işlem yapılmak zorunda kalınacaktır.” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/osmaniye-deprem-nazim-plani-cikariliyor_5647.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!