Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Osmanlı Bankası Müze Olarak Dönüyor

Türkiye'nin kültür sanat başkenti İstanbul yeni bir müzeye daha kavuşuyor. Garanti Bankası'nın Bankalar Caddesi'ndeki tarihi Karaköy binasında

Hürriyet
Osmanlı Bankası Müze Olarak Dönüyor

b>Türkiye'nin kültür sanat başkenti İstanbul yeni bir müzeye daha kavuşuyor. Garanti Bankası'nın Bankalar Caddesi'ndeki tarihi Karaköy binasında kurduğu Osmanlı Bankası Müzesi, aralık ayı sonunda kapılarını ziyaretçilere açıyor. Kuruluş çalışmaları Osmanlı Bankası Arşiv ve Araştırma Merkezi tarafından yürütülen müze, dünyanın sayılı finans tarihi müzeleri arasında yerini almaya hazırlanıyor.

Projesi, Tarih bilimci Prof. Dr. Edhem Eldem, Mimar Prof. Dr. İhsan Bilgin ve Tasarımcı Bülent Erkmen'den oluşan ekibin koordinasyonunda hayata geçirilen müze, Karaköy Voyvoda Caddesi'ndeki tarihi binada yeralıyor.

Müzede sergilenen malzemeler, zengin içeriğiyle devlet arşivlerine alternatif teşkil eden Osmanlı Bankası Arşivleri'nden seçilen örneklerden oluşuyor. Müzeyle birlikte yeniden araştırmacıların kullanımına açılacak olan arşivlerde yer alan hisse senedi, banknot, tahvil gibi belgeler ve müşterilerin hikayelerinden yola çıkılarak, bankanın faaliyette olduğu dönemin tarihi yansıtılıyor. Ayrıca, müzedeki kasa dairesinde bazı özel belgeler de sergileniyor.

Müze ve arşivlerle ilgili bilgilere, Osmanlı Bankası Arşiv ve Araştırma Merkezi'nin www.obarsiv.com adresindeki web sitesinden erişilebiliyor. Osmanlı Bankası Müzesi'yle ilgili tüm bilgilere ise müzeyle eşzamanlı ziyarete açılacak http://www.obmuze.com adresinden ulaşılabilecek.

Osmanlı Bankası Müzesi
Voyvoda Caddesi No: 35-37 Karaköy - İstanbul
(0212) 245 50 95
archive@ottomanbank.com
http://www.obarsiv.com/muze.html
Müze her gün 10:00 - 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.


http://www.yapi.com.tr/haberler/osmanli-bankasi-muze-olarak-donuyor_2568.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!