Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Osmanlı Mimarisine Hayranım'

Görme engelli mimar Carlos Mourao Pereira, genç mimarlarla beş duyuya hitap eden yapılar ve engellileri de hesaba katan mimari fikirleri paylaşmak için Özürlüler Vakfı'nın davetiyle İstanbul'a geldi. "İstanbul'a en son geldiğimde Boğaz'ın rengini görebiliyordum" diyen Mourao "İstanbul'a hayranım çünkü tarihi mekânlar engelliler hesaba katılarak

Sabah Gazetesi
'Osmanlı Mimarisine Hayranım'

Görme engelli mimar Carlos Mourao Pereira, genç mimarlarla beş duyuya hitap eden yapılar ve engellileri de hesaba katan mimari fikirleri paylaşmak için Özürlüler Vakfı'nın davetiyle İstanbul'a geldi. "İstanbul'a en son geldiğimde Boğaz'ın rengini görebiliyordum" diyen Mourao "İstanbul'a hayranım çünkü tarihi mekânlar engelliler hesaba katılarak inşa edilmiş, tüm duyulara hitap ediyor. Bir projemde de Pamukkale'den esinlendim" dedi.

Portekizli mimar Carlos Mourao Pereira 1998'den bu yana Lizbon, Zürih, Budapeşte gibi birçok Avrupa ülkesindeki üniversitelerin dışında New York Metropolitan Sanat Müzesi'nde çalışıp projeler yayımladı. Ancak 2006'da görme yetisini tamamen yitiren başarılı mimar çalışmalarına ara vermedi. Tüm duyulara hitap eden mimari yapılar için projeler hazırlayan Mourao, Özürlüler Vakfı'nın bu yıl 5'incisini gerçekleştirdiği Özürlüler Kongresi için İstanbul'a geldi. Burada genç mimarlarla workshoplar da düzenleyecek olan Mourao engelli gözüyle mimari yapıları yorumlayacak.

"İstanbul'a en son geldiğimde Boğaz'ın rengini görebiliyordum" diyen Mourao İstanbul'a ve Osmanlı mimarisine hayran olduğunu söylüyor. Görme yeteneğini nasıl kaybettiğinden bahsetmek istemediğini anlatan başarılı mimar, mimari yapıların çoklu duyulara yönelik alanlar haline geldiğinde engellilerin hayatının daha da kolaylaşacağına inandığını belirtiyor. Mourao, ne demek istediğini daha iyi anlatmak için Süleymaniye Camisi'ni örnek gösteriyor. "Artık mimari yapılarda avlu kullanmıyorlar. Oysa avlular görme engellilerin sesleri daha iyi algılayıp rahatsız olmadan bulunabilecekleri mekanlar, Süleymaniye bu anlamda muhteşem" diyor. İstanbul'da tarihi mekânların bir çok duyuya hitap edecek şekilde yapıldığını anlatan Mourao "İstanbul'daki tarihi mekânlarda bulunmaktan keyif alıyorum. Mimari öyle olağanüstü ki akustik ve kokular sayesinde mekânı algılayabiliyorum" diyor.

'Esin kaynağım oldu'

Başarılı mimar, bir termal projesinde de Pamukkale'den ilham aldığını itiraf ediyor. Portekiz'de kayalık sahil şeridinde dalgaların doğal yolla oluşturduğu oyukları termal havuzlar olarak dizayn ettiğini anlatan Mourao "Bu sayede herkes bu sığ havuzlarda oturup, yosunlara dokunarak, denizin kokusunu içine çekip tuzlu suyu tadarak spa keyfi yaşayabiliyor, Pamukkale'nin biraz benzeri gibi" diyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/osmanli-mimarisine-hayranim_79972.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!