Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Osmanlı ve Cumhuriyet Yapıları Satışa Çıkartılıyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, düzenlediği basın toplantısında AKP iktidarının Ankara ve İstanbul’daki tarihi tescilli yapıları satış ve devir işlemi yapmak için düğmeye bastığını duyurdu.

yapi.com.tr
Osmanlı ve Cumhuriyet Yapıları Satışa Çıkartılıyor

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Cumhuriyet tarihinde böyle talan görülmedi. Ankara’da Sağlık Bakanlığı ve Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’nünde bulunduğu İstanbul’da boğaza nazır kültür varlıklarımızdan olan toplamda 16 yapının devir ve satışı için 24 Mayıs 2018 tarihinde Başkanlık tarafından Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne yazı yazıldığını öğrendik. Bu yapılar Cumhuriyet’in kuruluş dönemi ile Osmanlı döneminde Abdülmecit ve Abdülhamit tarafından inşa edilen yapılardır. Giderayak kültürel varlıklarımızı ve değerlerimizi bir avuç sermayedere peşkeş çekmek istiyorlar. Bu satışa dur diyelim” dedi.

“Bu satışın altına imza atmayın”
Candan, Kültür Bakanlığı’na ve Koruma Kurulu Üyelerine, bakanlıkta görev alan bürokratlara, mimar ve mühendislere seslenerek “Hepimize ait olan biricik eserlerimizin, kültür varlıklarımızın korunması ve gelecek kuşaklara taşınması , kamusal kullanımlarını kaybetmemesi için bu satışa izin vermeyin, bu satışın altına imzanızı koymayın, bu satışa ortak olmayın” çağrısında bulundu.

16 yapı için Milli Emlak’a yazı yazılmış
Candan, sözlerine şöyle devam etti:
“Hükümet çok uzun yıllardır hem yerel yönetimlerde hem de merkezi yönetimde ülkemizin tüm varlıklarını talana açan bir politika izledi. Cumhuriyetin tüm kazanımlarını yok eden Atatürk Orman Çiftliği başta olmak üzere bütün kültürel varlıklarımızı yok edilmesi şeker fabrikalarımızın satılması binalarının yıkılması ve en değerli arazilerimizin peşkeş çekilmesi konusunda çok büyük bir rol oynadı. Cumhuriyet tarihi boyunca hükümetin bu uygulamaları hem yerel yönetimler hem de merkezi hükümet bazında değerlendirdiğimizde Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir talan süreciyle karşı karşıya kaldık. Alanlarda söyledikleri ve yaptıkları ile birlikte hükümetin bir telaş içinde olduğu görülüyor. Bizim alanımız, meslek alanları ve kültürel varlıklarımız üzerinden de bu telaşın başka bir boyutunu görüyoruz. Özellikle kültür varlıklarının satışı ve devri işlemlerine dair çok ciddi düğmeye basılmış durumda. Başbakanlık tarafından 16 kültür varlığı olan yapının satış ve devir için yazısı yazılmış. Başbakanlık tarafından Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne 24 Mayıs 2018 tarihinde bir yazı yazılıyor. Türkiye Cumhuriyetinin biriktirdiği önemli yapılar ile Osmanlı’nın son döneminde yaptığı binalar, kültür varlıklarının büyük bir bölümü ki hepimiz açısından çok değerli alanlar bunlar. Satış ve devir işlemleri için kültür bakanlığından izin alınmaya çalışılıyor. Belki de izin alındı onu bilemiyoruz. Çok hızlı bir şekilde düğmeye basılmış durumda ikinci tur sürecinde bu binaların satış ve devir işlemlerini yapılması için muhtemelen ihaleler açılacak. Gider ayak cumhuriyetin ve ecdadımız dedikleri Osmanlı dönemini eserlerini satma isteği ile gerçek yüzlerinin bir kez daha gösteriyorlar.”

"Kendilerini milli ilan edenler değerlerimizi satmanın peşinde"
Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen de tepkisini şöyle dile getirdi:

“Seçim gündemi nedeniyle ülkede çok büyük bir siyasi hareketlilik söz konusu. İktidar tarafından meydanlarda yerlilik ve milliliğin tartıştırıldığı, ülkenin yüzde 50’sinin gayri milli ilan edildiği, kendilerine oy vermeyenlerin vatan haini ilan edildiği bir seçim süreci yaşıyoruz. Buna ve eşitsiz koşullara rağmen insanların bu iktidarı gönderebileceğine dair büyük bir umudu var. Herkes müşahit olmak ve sandıklara sahip çıkmak için büyük çaba harcıyor. Dün Başbakanın bize oy vermeyenler vatan hainidir söylemine eş değer açıklamasının ardından, bugün bizim elimize geçen belgeler ile kendilerini Osmanlı’nın mirasçısı ilan edenlerin 1800’li yıllardan bugüne kalan yapıları birer birer satışa çıkarmak için kapılar arkasında Kültür Bakanlığı’ndan izin almaya çalıştığını görüyoruz. Ankara’da Cumhuriyet mirasına yapılan saldırılar çok uzun süredir devam ediyor. Bugüne geldiğimizde Ankara’nın Refik Saydam Hıfzısıhha Enstitüsü’nün ve Sağlık Bakanlığı binasının satışı söz konusu. İstanbul’da ise Osmanlı’nın tarihi ve kültürel mirasına sıra geldi. Millet bahçeleri, Millet kıraathaneleri gibi mimari ve kültürel anlamda hiçbir değer taşımayan projeleri önererek kendilerini milli ilan edenler, bugün bizim gerçekten değerimiz olan mirası birer birer satmanın peşindeler. Süre giden yıkımları durdurmak için sürdürdüğümüz mücadele devam ediyor ancak bugün bu satışları durdurmak için Kültür Bakanlığı yetkililerine izin vermemeleri gerektiğine dair çağrımızı yineliyoruz. Kamuoyunu da Cumhuriyet ve Osmanlı mirasına sahip çıkmak üzere devletin ve milletin varlıklarını satmak için gün sayan bu iktidarı göndermek için 24 Haziran’da oy kullanmaya ve sandıklara sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/osmanli-ve-cumhuriyet-yapilari-satisa-cikartiliyor_166432.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!