Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Osmanlı’dan Beri Buradayız, 100. Yılda 100 Milyon Euro Yatırım Yapacağız

Türkiye’deki 100. yılını kutlayan Bosch, bu yıl 100 milyon euro’luk yatırım planlıyor. Alman devinin Türkiye Genel Müdürü Butz, “Bu ülkeye katma değer sağlamaya ve güven vermeye çalıştık. Bunu da 8.500 çalışanımızla başardık” diyor. Fotoğraf tutkunu olan Butz’un Kaan ve Zeynep adında iki çocuğu var.

Milliyet Gazetesi
Osmanlı’dan Beri Buradayız, 100. Yılda 100 Milyon Euro Yatırım Yapacağız

Alman teknoloji devi Bosch, bu yıl Türkiye’de bir asrı deviriyor. 1910 yılında Osmanlı İmparatorluğu’na küçük bir satış ofisiyle adım atan Bosch, bugün Türkiye Cumhuriyeti’nde 1.4 milyar euro yatırımla kurduğu 3 fabrikasında dünyaya üretim yapıyor. Bosch Türkiye’nin başında Alman Hermann Butz var. 43 yaşındaki Butz, kıvrak Türkçesiyle, “Türkiye’de 100 yıllık firma çok yok. 1910’dan bu yana büyük değişimlere şahit olduk. Bu ülkeye katma değer sağlamaya ve güven vermeye çalıştık. Bunu da 8.500 çalışanımızla başardık. 2010, Bosch Türkiye için iyi bir yıl olacak” diyor.

‘Made in Türkiye’ marka oldu

Bosch’un 100. yılında Türkiye’ye 100 milyon euro’luk yatırım kararı aldığını anlatan Butz’un Türkiye macerası 17 yıl önce başlamış. Almanya ve ABD’de ekonomi eğitimi alan Butz, 1992 yılında Bosch’ta çalışmaya başlamış. Temmuz 1993’de de Türkiye’ye gönderilmiş. İlk işi fabrikadaki işçileri saymak olan Butz, zamanla muhasebeden bilgi işleme tüm bölümlerde çalışmış. 1998 yılında Bosch’ta tanıştığı bilgisayar mühendisi Binnur Hanım’la evlenen Butz’un Zeynep ve Kaan adında iki çocuğu olmuş. 1999’da kısa bir Almanya döneminin ardından 2000 yılında Bursa’ya orta kademe yönetici olarak dönmüş. 5 yıl süren bu görevin ardından iki yıl yine Almanya Bosch’ta çalışmış. Butz, 2007’de ise Türkiye’ye genel müdür olarak dönmüş.

Butz, “Türkiye’de Bursa’da enjektör, fren ve benzin püskürtme sistemleri, Çerkezköy’de küçük ev aletleri ve Manisa’da da ısıtma sistemleri üretiyoruz. 2007 yılında genel müdür koltuğuna oturduğumda kimse krizi konuşmuyordu. Kriz döneminde ciromuzda yüzde 15 düşüş oldu. Ancak istihdama bakarsanız, sadece yüzde 2 azaldı. Krizde ana hedefimiz ‘ciroyu unutun, personeli tutun’ oldu. Şimdi işler açılınca bunun iyi bir strateji olduğunu gördük. Artık Bosch dünyasında ‘Made in Türkiye’ bir marka. Hatta bazı yabancı müşteriler özellikle Türk fabrikasında üretilmiş ürün ister.” 

Kültür farkına saygımız sonsuz

Hermann Butz’a geçen ay Bursa’daki Bosch fabrikasında şikâyet üzerine ‘mescit kontrolü’ yapıldığı haberlerini hatırlatıyoruz. Denetimde Bosch fabrikasının 4 ayrı mescite sahip olduğu ve çalışanlarını cuma namazı için otobüslerle camiye götürdüğü anlaşılmıştı. Bosch’ta kültür farklılıklarına büyük saygı duyduklarını belirten Butz, şunları söylüyor:

“Olay bizi çok üzdü. Namaz olsun, Ramazan olsun, hiçbir zaman çalışanlarımıza baskı yapmayız. Elemanlarımıza çok güveniyoruz. Onlarla başarılı olduk. Biz fabrikamızda ibadet yerlerinde tadilat ve yenileştirme yapmak istedik. Keşke iletişim açısından daha dikkatli olsaydık. Artık daha sağlıklı bir ortamda ibadet ediliyor. Bu olay da bizim için geride kaldı.”

En büyük tutkusu fotoğraf çekmek

Hermann Butz, Türkiye’deki yaşamının hemen her anını ölümsüzleştiriyor. Tam bir fotoğraf tutkunu olan Butz, sabahları ve akşamüstleri insan ve manzara fotoğrafı çekmek için kendini dışarı atıyor. Henüz bunları yayınlamayı düşünmeyen Butz, sosyal yaşamıyla ilgili şunları anlatıyor:

“Fotoğrafın yanı sıra maket uçak ve araba hobim var. Ancak boş vaktimi ailemle değerlendirmeyi tercih ediyorum. Ailece Belgrad ormanında bisiklete binmeyi, Tarabya, Bebek, Emirgan ve Çamlıca’da gezmeyi çok seviyoruz. Boğaz da güzel ama arkadaşları gezdirmekten Boğaz’daki her dalgayla tanışır olduk. Emirgan Sütiş’e çok gideriz. Rumelikavağı’nda kalkan zamanı mutlaka Kahraman Balık’a uğrarız. Okulda hentbol ve futbol oynadım ama şimdi sadece kayak yapıyorum. Türkiye’de Karadeniz, Van ve Nemrut dışında her yeri gezdim. Türkiye’ye geldiğim ilk hafta Türkçe dersine başladım. Birkaç hafta sonra hoca, ‘Nerede çalışıyorsun?’ diye sorunca ‘Bosch’tayım’ dedim. Bana ‘İşsiz misin?’ dedi. Bosch’un okunuşunun ‘dolu olmayan’ anlamına geldiğini erken öğrendim.”

Türk hızlı koşuyor, Alman planlı gidiyor

Türkiye ve Avrupa’da iş yapmanın farkları hakkında ilginç gözlemleri olan Butz, şunları anlatıyor:

“Almanya’da bütün büyük organizasyonlarda iş talimatları vardır. O süreçten dışarı kimse çıkmaz. Böylece işler düzenli gider. Hatalar azalır. Ama sorun çıkarsa çözümler pek hızlı gelmez. Türkiye’de ise bir sorun çıkarsa herkes çözmek için koşar. Bu kadar heyecanlı çalışınca çözüm de gelir. Tek problem, yarın sorun tekrar ederse işe sıfırdan başlamak gerekir. Bu yüzden Türkler ve Almanlar işbirliği açısından çok iyi bir takım. Çünkü Türkler çok hızlı koşuyor. Almanlar da daha yavaş ama kalıcı çözümü planlıyor.”

Hedef tasarruflu ve çevre dostu ürünler

Bosch’un bu yıl planladığı 100 milyon euro yatırımın büyük çoğunluğu yeni teknolojilere gidecek. Butz, “Makineleri yenilemek zorundayız. Kapasite artışı olacak. Çevre dostu ürünlere odaklandık. Ürünlerimizde elektrik ve su tasarrufunu artırmaya çalışıyoruz. Bir bulaşık makinesi 7 litre, elle yıkayan 150 litre su harcıyor. Doğalgazda da yüzde 25 - 30 tasarruf sağlamaya çalışıyoruz. Hatta fabrikamızda 2012’ye kadar yüzde 20 karbondioksit tasarrufu yapacağız. Karbon ayak izimizi küçültmeye çalışıyoruz. Geçen yıl 1.4 milyar euro ciro, 800 milyon euro’luk da ihracat yaptık. Türkiye’de 285 civarı Ar - Ge mühendisimiz var. Buradan çıkan teknolojiyi dünyaya yayıyoruz” diyor.

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/osmanlidan-beri-buradayiz-100-yilda-100-milyon-euro-yatirim-yapacagiz_82103.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!