Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Osmanlı'nın Ayak İzleri Bu Kitapta

Kuzey Yunanistan'daki mukaddes mekânlar ve mimari eserleri arayış yolculukları üzerine kapsamlı bir kitap hazırlandı. Bahçeşehir Üniversitesi Yayınları etiketiyle çıkan Osmanlıların Ayak İzlerinde adlı kitap, 1993'ten bu yana Princeton Üniversitesi Osmanlı ve Modern Türk Araştırmaları Kürsüsü'nde Atatürk Profesörü olarak çalışan ABD'li akademisyen

Sabah Gazetesi
Osmanlı'nın Ayak İzleri Bu Kitapta

Kuzey Yunanistan'daki mukaddes mekânlar ve mimari eserleri arayış yolculukları üzerine kapsamlı bir kitap hazırlandı. Bahçeşehir Üniversitesi Yayınları etiketiyle çıkan Osmanlıların Ayak İzlerinde adlı kitap, 1993'ten bu yana Princeton Üniversitesi Osmanlı ve Modern Türk Araştırmaları Kürsüsü'nde Atatürk Profesörü olarak çalışan ABD'li akademisyen Heath W. Lowry'nin imzasını taşıyor.

Lowry çalışmasında, okurlara tahrip edilmiş veya çoktan unutulmuş Osmanlı eserlerinin yeniden keşfedilmesi için bir fırsat yaratıyor. Kitapta bu dönemden günümüze dönüşerek ulaşabilmiş camiler, türbeler, dergâhlar ve imaretlerin yanı sıra, tarihi ağaçlarla bezeli mesire alanları da unutulmamış. Selanik, Batı Trakya, Makedonya, Vardar Yenicesi, Gümülcine, Midilli Adası, Vodina ve Kesriya'ya kadar genişleyen kitaptaki Osmanlı mirası, yazar Lowry tarafından meraklılara kitap içindeki üç başlıkla sunuluyor.

Lowry, kitabın önsözünde, yaptığı çalışmanın gayesini şöyle özetliyor: "...bu çalışmanın amacı, Kuzey Yunanistan dahilindeki Osmanlı egemenliğinden günümüze kadar ulaşabilmiş eserlerin bir nevî açıklamalı katalogu işlevini görmektir. sBurada ele alınan mekânların bir kısmı, daha önceden biliniyor olsa da, şaşırtıcı düzeyde büyük bir kısmı burada ilk kez sunuluyor..."

Bilgi: (0212) 381 05 60

http://www.yapi.com.tr/haberler/osmanlinin-ayak-izleri-bu-kitapta_70782.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!