Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Otapan Gelirse Yeni Otapanlar Sıraya Girer"

Tehlikeli Gemi Sökümünü Önleme Girişimi bileşenlerinden Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) Dönem Sözcüsü avukat Arif Ali Cangı, "Otapan'ın gelişine göz yummak demek, yeni Otapan'lara göz yummak anlamına gelecektir" diyor.

bianet.orgb>Tehlikeli Gemi Sökümünü Önleme Girişimi bileşenlerinden Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) Dönem Sözcüsü avukat Arif Ali Cangı, "Otapan'ın gelişine göz yummak demek, yeni Otapan'lara göz yummak anlamına gelecektir" diyor.

Av. Cangı, Hollanda basınına Hollanda Çevre Bakanı'nın Otapan'ın 'ön temizliği' Hollanda'da yapıldıktan sonra Türkiye'ye gönderileceğini açıkladığını öğrendiklerini ve bu duruma kayıtsız kalmanın elde edilmiş bir kazanımın kaybedilmesi anlamına geldiğini söylüyor.

"Otapan bir simge oldu"
Asbest yüklü gemi Otapan Hollanda'ya doğru cumartesi (23 Eylül) yola çıktı. Tehlikeli Gemi Sökümünü Önleme Girişimi bundan sonra yapılması gerekenin, "gemi sökümünde bir simge haline gelen Otapan'ın en uygun koşullarda, çevre ve insan sağlığına tehdit oluşturmayacak şekilde Hollanda'da sökülmesi" olduğunu ifade etmişti.

Girişim adına avukat Cangı Hollanda basınından Hollanda Çevre Bakanı'nın Otapan'ın Hollanda'da "ön-temizliğinin" yapıldıktan sonra Türkiye'ye yeniden gönderilebileceğini açıkladığını aktardı.

"Otapan'ın gelmesine engel olacağız"
"Otapan hileli bildirimle, bünyesinde barındırdığı kirleticiler gizlenerek Türkiye'ye getirilmeye çalışıldı" diyen Cangı süreci şöyle özetliyor:

"Tehlikeli Gemi Sökümünü Önleme Girişimi'nin kararlı tutumunun, kamuoyunun baskısı ile Basel Sözleşmesi'nin uygulandığını ve geminin ihraç eden ülkeye, Hollanda'ya geri gönderildi."

Cangı'ya göre Otapan bir simge oldu. "Otapan'dan sonra sırada bin beş yüz gemi var" diyen Cangı, Oatapan'ın tekrar kabul edildiği taktirde aynı durumdaki diğer gemilere kapıların açılacağı düşüncesinde.

"Elde edilmiş bir kazanımın sulandırılmasına, Otapan'ın ne şekilde olursa olsun Türkiye'ye gelmesine izin vermeyeceğiz" diyen Cangı mücadelelerini sürdürmekte kararlı olduklarını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/otapan-gelirse-yeni-otapanlar-siraya-girer_48637.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!