Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Oteller Sokağı'na Yeni Yüz

Basmana' deki bölge tarihi dokusuna uygun olarak düzenlenecek.Önümüzdeki günlerde açılacak ihale kapsamında sokağın altyapısı yenilenerek çağda

Yeni Asır
Oteller Sokağı'na Yeni Yüz

b>Basmana' deki bölge tarihi dokusuna uygun olarak düzenlenecek.Önümüzdeki günlerde açılacak ihale kapsamında sokağın altyapısı yenilenerek çağdaş bir görünüme kavuşturulacak. Proje ile turist sayısının artırılması hedefleniyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, İzmir'in turizm bakımından büyük potansiyele sahip olduğunu belirterek, "Ortak hedefimiz, İzmir'i milyonlarca turistin geleceği
bir kent yapmak" dedi. Piriştina ve Konak Belediye Başkanı Erdal İzgi, Basmane Semti'ndeki Oteller Sokağı'nda devam eden düzenleme çalışmalarını denetledi. İmperyal Otel önünde gazetecilere açıklama yapan Piriştina, başta belediyeler olmak üzere meslek odaları, sivil kuruluşları ve üniversitelerin ortak hedefinin, İzmir'i bir turizm kenti yapmak olduğunu söyledi.
İzmir'in inanç ve sağlık turizmi bakımından da çok önemli potansiyele sahip bulunduğunu belirten Piriştina, şunları söyledi: "Turizm kenti olabilmek için öncelikle o kentin altyapı problemlerini çözmek gerekiyordu. Altyapıda bugün gelinen nokta itibariyle önemli bir aşama kaydettik. Bu kentin gelecekteki vizyonuna ilişkin olarak bu kent turizm ve kongreler şehri olmalı dedik. jeotermal ve doğal zenginlikleriyle hem turizm açısından hem de yeni açılan hastaneleriyle sağlık merkezi olabilecek bir kentiz. İnanç turizmi açısından da büyük zenginliklere sahibiz. Günümüzde turizm denince tartışmasız ilk akla gelen sektör otelcilik sektörüdür. Bu tarihi oteller sokağımıza, altyapı sorununu çözüp, tarihi dokusunu da koruyarak çağdaş bir görünüm kazandırmayı amaçlıyoruz."

Fuar ve kongre şehri
İzmir'i turizm kentinin yanı sıra fuarlar ve kongreler şehri de yapmak istediklerini belirten Piriştina şunları söyledi: "İhtisas fuarları Kültürpark'ta toplam 9 bin metrekarelik alana sığmadığı için 24 bin metrekarelik yeni fuar alanının inşaatına başladık. Eğer bu düzenlemeleri yapmasaydık bu fuarlar elimizden kaçıp başka illere hatta başka ülkelere gidecekti. Nisan ayında mermercilik, ardından ayakkabı ve daha sonra mobilya fuarını başarıyla bu yeni alanda gerçekleştirmeyi umut diyoruz."
Piriştina, Atatürk'ün İstiklal Otel'de birkaç gün kalmasının, Oteller Sokağı'nın özelliklerinden biri olduğunu da kaydetti.
İzgi de projeyi iki gün sonra ihaleye çıkaracaklarını belirterek, "Altyapısı, zemin düzenlenmesi, otellerin bakım ve onarımı da dahil 90 gün içerisinde tamamlayarak turizm sezonuna yetiştireceğiz" dedi. İzmir Otelciler Odası Başkanı Mehmet Gönen ise Basmane bölgesinin sosyal ve aktif hale getirilmesini talep ettiklerini belirtti. Piriştina ve beraberindekiler, daha sonra sokaktaki oteller ve İstiklal Otel ile Şifa Hastanesi'nin bodrum katındaki tüneli inceleyerek, restore edilen tarihi kafeteryayı da gezdi. Bölgeye yaptığı katkılardan ötürü Oda Başkanı Gönen Piriştina'ya, Şifa Hastanesi Başhekimi Mehmet Akdoğan da İzgi'ye teşekkür plaketi verdi.

Neler olacak?
*Altınpark Caddesi ile Çorapkapı Camii'nden başlayıp, PTT Merkez Müdürlüğü yanından Fevzipaşa Bulvarı'na kavuşan Oteller Sokağı, Kemeraltı-Agora eksenine yakınlığı nedeniyle de bünyesinde tarihi eser niteliğindeki binaları barındırıyor.
*İzmir'in ilk yerleşim yerlerinden olan sokağın, altyapısının gözden geçirilmesi, ulaşımın tekrar düzenlenmesi, yol profilindeki mevcut malzemenin yerine kentsel tarihi dokuyla uyumlu malzemeler kullanılarak daha çağdaş bir görünüme kavuşması amacıyla projelendirildiği bildirildi.

Ayak basmadık yer bırakmadım
Başkan Piriştina, Kısıkköy Ağaç ve Metal İşleri Sanayi Sitesi'ndeki 1100 esnafa verdiği sözü tutarak yağmur suyu kanalı müjdesi verdi. Sanayi sitesinde AKS 110'un da bulunacağı bir itfaiye birimi kuracaklarını belirten Piriştina, ayrıca yağmur suyu kanallarının inşaatına en kısa sürede başlayacaklarını söyledi.
Başkan Piriştina dün de Işıkkent Ayakkabıcılar Sitesi'ne giderek işyeri sahipleri ve oda yönetimi ile sohbet etti. İzmir Ayakkabıcılar Odası Başkanı Tahsin Güzel, siteye giriş yolunun son zamanlarda artan trafik yoğunluğunu kaldıramaz hale geldiğini hatırlatarak, Piriştina'dan yolun asfaltlanarak kavşak düzenlemesinin yapılmasını istedi.
Sitedeki esnafın 'hiç sanayi sitesine uğramadı, seçim zamanı geliyor' şeklindeki eleştirilerini yanıtlayan Piriştina, Piriştina "Göreve geldiğim günden bu yana İzmir'de ayak basmadık yer bırakmadım" dedi.
http://www.yapi.com.tr/haberler/oteller-sokagina-yeni-yuz_8846.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!