Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Oto Galerilerin Kaldırım İşgali Sürüyor

Başkentte başta Emek 8. Cadde olmak üzere kent merkezinde bulunan oto galerileri, hem kaldırım hem de yolları işgal ederken, trafiğin kilitlenmesine ve kazalara neden oluyor. İçişleri Bakanlığı’nın 2005, 2006, 2007 ve 2008 yıllarında oto galerilerinin şehir dışına taşınmasına yönelik yayımladığı 5 farklı genelgeye karşın yıllardır oto galerileri

Cumhuriyet ANKARA
2 Oto Galerilerin Kaldırım İşgali Sürüyor

Oto galerileri başkentteki pek çok caddeyi işgal etmeye devam ediyor. Özellikle kaldırım ya da yol üzerine çıkarılan araçlar, kentin pek çok bölgesinde trafiğin sıkışmasına neden oluyor. Apartman zeminlerindeki oto galerileri LPG’li araç bulundurarak olası bir faciaya davetiye çıkarıyor.

Başkentte başta Emek 8. Cadde olmak üzere kent merkezinde bulunan oto galerileri, hem kaldırım hem de yolları işgal ederken, trafiğin kilitlenmesine ve kazalara neden oluyor. İçişleri Bakanlığı’nın 2005, 2006, 2007 ve 2008 yıllarında oto galerilerinin şehir dışına taşınmasına yönelik yayımladığı 5 farklı genelgeye karşın yıllardır oto galerileri kaldırım ve yolları işgal etmeye devam ediyor. Özellikle trafiğin yoğun olduğu bölgelerde bulunan oto galerileri trafiği kitlerken, bu durum kazalara da neden oluyor.

8. Cadde’de trafik kitleniyor

Emek 8. Cadde’de sayıları 50’yi geçen oto galerileri nedeniyle cadde üzerinde araba kullanmak tam bir işkenceye dönüşüyor. Yasak olmasına karşın kaldırım ve yolda araç sergileyen galeriler nedeniyle 4 şeritten oluşan yol 2 şeride inerken, bu durum caddede günün her saatinde yoğun bir trafiğin olmasına yol açıyor. Özellikle apartmanların zemin katlarındaki oto galerilerinde satışa sunulan LPG’li araçların sürekli olarak burada bulundurulması herhangi bir yangında olası bir faciaya davetiye çıkarıyor. Özellikle geceleri galerilerin içinde bulunan LPG’li araçların son derece tehlikeli olduğu sürekli olarak dile getirilirken, söz konusu araçların apartmanların altında ve kapalı bir alanda olmasının tehlikeyi daha da artırdığı belirtiliyor.

‘Melih Gökçek hemen mazeret üretiyor’

CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Ankara’nın 15 yılını heba ettiğini kaydetti. Gökçek’in Ankara Anakent Belediyesi’ni Türkiye’nin en borçlu belediyesi haline getirdiğini belirten Bingöl, buna karşın Gökçek’in pek çok projeye para bulamadığını kaydetti. Oto galerilerin kent dışına çıkarılması için Gökçek’in belediye bütçesi yerine merkezi bütçeden kaynak istediğini anlatan Bingöl, “Şu anda Ankara Büyükşehir Belediyesi, belediyelerin Hazine’ye olan toplam borçlarının 3’te 2’sine sahip bir belediye. Melih Gökçek hemen mazeret üretiyor. Yine para istiyor” diye konuştu. Gökçek’in sürekli finans sıkıntısını bahane etmesinin altında başka bir neden olduğunu kaydeden Bingöl, şunları kaydetti:

“Daha önce eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu döneminde iki, seçim döneminde İçişleri Bakanı olan Osman Güneş döneminde bir ve son olarak mevcut İçişleri Bakanı Beşir Atalay döneminde ise iki kez olmak üzere toplam beş kez oto galerilerin kent dışına taşınmasına yönelik genelge yayımlandı. Ama Melih Gökçek bu genelgelerden hiçbirini ciddiye almadı. Bu aynı zamanda Gökçek’in İçişleri Bakanları’nı da ciddiye almadığının göstergesidir.”

‘Bir arpa boyu yol alınamadı’

2008 yılında yayımlanan genelgenin ardından Gökçek’in kent içindeki oto galerileri Gölbaşı’nda çok geniş bir araziye taşıyacağına ilişkin açıklamalar yaptığını belirten Bingöl, Gökçek’in Emek, Demetevler, Cebeci ve Aydınlıkevler’deki bütün oto galerilerini 2009’un ortasında taşıyacağına söylediğini anımsattı. Gökçek’in çalışmalarının bir arpa boyu yol dahi ilerlemediğini dile getiren Bingöl, açıklamaların yalnızca söylem olarak kaldığını ifade etti. Bingöl, bu konuda verdiği iki farklı soru önergesine verilen yanıtların da bugüne kadar kağıt üzerinde kaldığına işaret etti. CHP’nin ısrarlı takibi nedeniyle İçişleri Bakanı Atalay’ın oto galerilerinin kent dışına taşınmasına yönelik bir açıklama yapma ihtiyacı hissettiğini belirten Bingöl, şöyle devam etti:

“Gökçek yine işi sulandırdı. İçişleri Bakanı’nın uyarılarını ciddiye almayan ‘Beşir ağabey’ mantığıyla açıklamalar yaptı. Artık İçişleri Bakanlığı’nın bu konuda Melih Gökçek’e karşı bir yaptırımda bulunması gerekiyor. İçişleri Bakanlığı’nın genelgesini bir belediye başkanı kaç yıldır ciddiye almıyor. Böyle bir şey olabilir mi? Bu konu hakkında Gökçek hakkında soruşturma da açılmıyor.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/oto-galerilerin-kaldirim-isgali-suruyor_70007.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Sayın Tekin Bingöl'ün de belirttiği gibi şikayet edebileceğimiz merci olan belediye başta ilgisiz, kendini denetleyen kişi ve kurumlara karşı kayıtsız... YANITLA
  • Oto galerilerin şehir merkezinde olması her yönden çok yanlış bir uygulama. Bahçelievler- Emek'te oturan bir vatandaş olarak bu durumdan çok rahatsızım, ancak bu şikayetimizi nasıl ve kime ileteceğiz? Ankara Büyükşehir Belediyesine nasıl sıkıntımızı anlatacağız? Bu konuyu takip ettiğiniz için teşekkürler. Saygılarımla Doç. Dr. Ebru Ünsal unsalebru73@yahoo.com YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!