Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Otoban Gürültüsüne Çukurova Belediyesi'nden Ses Perdeli Çözüm

Türkiye'nin en sıcak kentlerinden Adana'da, kent içinden geçen otoyol, özellikle yaz aylarında pencerelerini açık tutmak zorunda kalan kent halkını adeta çileden çıkarıyor. Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan, ses perdelerinin uzun yıllardır dünyanın her yerinde kullanıldığını ancak, Türkiye'de sadece İstanbul ve İzmir'de örneğinin

yapi.com.tr
Otoban Gürültüsüne Çukurova Belediyesi'nden Ses Perdeli Çözüm

Fotoğraf: Aykut ÜNLÜPINAR / AA

Büyük kentlerde kent merkezlerinden geçen otoyolların gürültüsünün insan sağlığını zorlayan 45 desibelin üzerinde olmasının çevredeki yerleşim birimlerinde yaşayanların ruh sağlığını olumsuz etkilediği bildirildi.

Türkiye'nin en sıcak kentlerinden Adana'da, kent içinden geçen otoyol, özellikle yaz aylarında pencerelerini açık tutmak zorunda kalan kent halkını adeta çileden çıkarıyor.

Son günlerde, havaların ısınmasıyla birlikte kaygıları artan kent halkı, Karayolları Mersin Bölge Müdürlüğü ile otoyol sınırlarında kalan merkez Çukurova ilçe belediyesinden sorunun çözümünü istiyor.

Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan, ses perdelerinin uzun yıllardır dünyanın her yerinde kullanıldığını ancak, Türkiye'de sadece İstanbul ve İzmir'de örneğinin bulunduğunu söyledi.

Sınırlarında kalan otoyolun etrafının ise çoğunlukla konut alanı ve okul binalarından oluştuğunu, buralarda sessizliğin büyük önem taşıdığını, sinek de olmadığı için herkesin yaz aylarında pencerelerini kapamadığını ifade eden Arıkan, gürültü konusunda halktan da şikayet aldıklarını, bu nedenle sorunun çözümü için Karayollarına başvuruda bulunduklarını belirtti.

Arıkan, genelde yaklaşık 2,5 metre yüksekliğinde olan, her türlü iklim şartlarında kullanılabilen, ısıya dirençli, özel maddelerden üretilmiş, fiber şeffaf ses perdelerinin, araçların seyir esnasında çıkardığı gürültünün desibelini aşağıya çektiğini ifade ederek, şunları söyledi:

''Böylece otoyol kenarındaki ev, hastane ve okul gibi sessizliğin önemli olduğu yerleşim alanlarında gürültünün yol açtığı rahatsızlıklar da giderilmiş oluyor. Aksi takdirde, uzmanların da açıklamalarına göre, 45 desibelin üstündeki gürültü insan sağlığını olumsuz etkiliyor. Ses perdeleri bu gürültüyü sıfırlamasa bile rahatsız etmeyecek boyuta düşürebiliyor.''

Karayolları Mersin 5. Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise konuya ilişkin şikayetlerin kendilerine ulaştığını, ses perdelerinin kurulması için teknik ekiplerin çalışma yaptığını kaydetti.
    
Sıcak, Gürültü Kirliliği ve Ruh Sağlığı
    
Adana Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Bülent Demirbek ise sürekli gürültünün ruh sağlığını bozan en önemli faktörlerden biri olduğunu, Adana gibi kentlerde ise gürültüye sıcak ve nemli havanın da eşlik etmesinin sorunun boyutlarını büyüttüğünü söyledi.
    
Demirbek, 45 desibelin üzerindeki gürültüden uzak durulması gerektiğini, gürültünün boyutları arttıkça ruh sağlığındaki tahribatının da belirterek, ''Gürültülü ortamlar kişide gerginliğe ve yorgunluğa neden olur. Kişi hiçbir şey yapmasa bile kendini bitkin hisseder. Ayrıca, konsantrasyon bozukluğuna da yol açan gürültü, kişinin işyerindeki performansını ve sosyal ilişkilerini de olumsuz etkiler'' dedi. Dr. Demirbek, gürültü kirliliğinin ruhsal sorunlara bağlı biyolojik rahatsızlıklara da yol açtığının unutulmaması gerektiğini kaydetti. (AA)

http://www.yapi.com.tr/haberler/otoban-gurultusune-cukurova-belediyesinden-ses-perdeli-cozum_78690.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!