Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Otobanla İlgili Sorular Yanıtsız Kaldı

Maliyetinin 7 milyar lirayı bulacağı belirtilen Aydın-Denizli otobanında araç başına verilen garanti miktarı ve sözleşmenin ayrıntıları soruldu. Bakanlık, yanıtında 18 yılda yapılan yolların kilometresini verdi.

yapi.com.tr
Otobanla İlgili Sorular Yanıtsız Kaldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, toplam maliyeti 7 milyar lirayı bulacağı belirtilen Aydın-Denizli otobanı için yüklenici firma ile yapılan sözleşmenin ayrıntılarını gizledi.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre; CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Aydın - Denizli arasında yapılacak 163 kilometrelik otobana ilişkin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Önergede, otoban için yüklenici firma ile sözleşme imzalandığı anımsatıldı ve proje tutarının 7 milyar lirayı bulabileceğinin ifade edildiği belirtildi. Önergede, yap-işlet-devret modeliyle ihale edilen proje için Karayolları Genel Müdürlüğü’nün yüklenici firmaya 35 bin araç geçiş garantisi verdiği ve geçiş ücretinin kilometre başına Avro cinsinden 5 cent olarak fiyatlandırıldığı iddiası da yer aldı. Karaca, söz konusu projenin toplam yatırım maliyeti, araç başına verilen garanti miktarı ve garantinin neye göre belirlendiği gibi sorulara yanıt istedi.

“Çok otoban yaptık”
Bakanlıktan verilen yanıtta 2020 yılı sonu itibarıyla Türkiye’de otoyol uzunluğunun 3 bin 523 kilometre olduğu ve bunun bin 809 kilometresinin 2002 - 2020 yılları arasında yapıldığı anlatıldı. Toplam 273 kilometrelik otoyol projesi yapımının devam ettiği belirtilen yanıtta projelere esas araç geçiş sayılarının Ulaşım Ana Planı verileri ışığında belirlendiği ifade edildi.

Yanıtı değerlendiren Karaca “Ulaştırma ve Altyapı Bakanı öyle bir cevap verdi ki akıllara zarar. Aslında bakana çok kızmamak, çok eleştirmemek gerekir çünkü kendisinin de bu sorulara yanıt verecek gücü, yetkisi yok.” diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/otobanla-ilgili-sorular-yanitsiz-kaldi_183892.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!