Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Aydın-Denizli Otoyolu İhalesi Onaylandı

Yap-işlet-devret (YİD) modeliyle gerçekleştirilen Aydın-Denizli Otoyolu ihalesi, Ulaştırma Bakanlığınca onaylandı. Projede, önceki YİD projelerinden farklı olarak araç geçişi için “Dolar” yerine “Euro” üzerinden garanti verildi.

yapi.com.tr
Aydın-Denizli Otoyolu İhalesi Onaylandı

Karayolları Genel Müdürlüğü, birkaç kez ertelemenin ardından 3 Temmuz’da, hizmette bulunan İzmir-Aydın Otoyolu'nun devamında yer alan Aydın-Denizli Otoyolu için YİD modeliyle ihale gerçekleştirdi. Türkiye’nin iki önemli turizm merkezi İzmir ve Antalya’yı birbirine bağlayacak otoyol projesinin Aydın-Denizli bölümü için 6 firmadan teklif geldi.

Habertürk’ten Olcay Aydilek'in haberine göre; 140 kilometre otoyol, 23 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 163 kilometre uzunluğunda inşa edilecek otoyol, Aydın Çevre Yolu Otoyol Ayrım Kavşağı’ndan başlayarak, Dalaman üzerinden Yenipazar’a ulaşacak. Çeltikçi-Korucuk-Kocadere istikametinde devam edecek otoyol Kocabaş mevkiinde sonlanacak. Projenin, yapım süresi 3 yıl. Otoyol tamamlandığında iki şehir arası seyahat süresi 1 saate kadar düşecek.

İhale Fernas’ta kaldı
Aydın-Denizli Otoyol ihalesiyle ilgili süreç tamamlandı. İhaleyi, Fernas’ın kazandığı ifade ediliyor. Sektör kaynakları, Ulaştırma Bakanlığı’nca da ihalenin onayladığını kaydetti. Şirketle, projenin yapım ve işletmesine ilişkin sözleşmenin kısa süre içinde imzalanması bekleniyor. Sektör kaynakları, proje tutarının (net rakam verememekle birlikte) 6-7 milyar TL dolayında olduğunu belirtiyor.

Euro ile garanti
Karayolları Genel Müdürlüğü, YİD yöntemiyle hayata geçirilen Yavuz Sultan Selim, Kuzey Marmara, Osmangazi ve İstanbul-İzmir köprü ve otoyollarında “dolar” üzerinden araç geçiş garantisi verdi. Dolar, hızlı bir artış gösterdi. Devletin, garanti ödemelerinde yükü ağırlaştı. Yeni projelerde “euro” tercihi öne çıktı. 1915 Çanakkale Köprüsü, Ankara-Niğde otoyolunun ardından Aydın-Denizli projesinde de araç geçiş garantisi ödemeleri euro üzerinden hesaplanacak.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/aydin-denizli-otoyolu-ihalesi-onaylandi_181491.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!