Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Otoyol İhalesi Tekrarlanırsa Fiyat Düşer mi?

Başbakan Erdoğan'ın köprü ve otoyol ihalesinin iptal edilebileceğine yönelik mesajının ardından, ihale sürecinin içinde olan bazı çevreler ihalenin yeniden yapılması durumunda ilk ihalede oluşan 5,7 milyar dolarlık teklife ulaşılamamasından endişe ediyor.

yapi.com.tr
Otoyol İhalesi Tekrarlanırsa Fiyat Düşer mi?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın köprü ve otoyol ihalesinin iptal edilebileceğine yönelik mesajının ardından gözler Özelleştirme Yüksek Kurulu'na çevrildi. Erdoğan başkanlığında Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve  Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’dan oluşan kurul nihai kararını verecek. Ancak bu kararın Erdoğan'ın AB ziyareti dönüşüne kaldığı ifade ediliyor.

Piyasalarda ihalenin iptal edileceği ve yeniden ihaleye çıkılacağı olasılığı fiyatlara dahil edilmeye başlandı. Bu nedenle ihaleye kazanan grupta yer alan Koç ve Gözde’nin hisseleri İMKB’de düşüşle açıldı. Başbakan’ın açıklamasından sonra yapılacak yeni bir ihalede ilk fiyatın üzerine çıkılacağı beklentisi kamuoyunda güçlenirken, CNBC-e'nin bilgi aldığı bazı kaynaklar, ihalenin tekrarlanması durumunda 17 Aralık'ta yapılan ihalede alınan 5,7 milyar dolarlık teklife ulaşılmasının zor olabileceğini söylüyorlar.

CNBC-e'nin haberine göre bunun bir nedeni köprü ve otoyollara ilginin düşük olması. İhaleye katılmak için 13 firma şartname alırken yatırımcılardan gelen talep üzerine son teklif verme tarihinin dört kez ertelendiğini hatırlatan bir kaynak, “İhalede nihai pazarlığa sadece üç ortak girişim grubu katıldı. İhalede en yüksek teklif veren dışındakilerin açık artırmada fiyat teklif etmediği de unutulmamalı” dedi.

İhale kısa sürmüştü

3 milyar 830 milyon dolarlık en yüksek teklifle başlayan ihalede yazılı turda Nurol-MV Holding-Alsim Alarko-Kalyon-Fernas İnşaat Ortak Girişim Grubu (OGG) elendi. Açık artırma 5 milyar 630 milyon dolarla başladı. Koç Holding-UEM Group-Gözde Girişim OGG fiyatı 5 milyar 640 milyon dolara yükseltti. Artırımdan sonra Autostrade Per I’Italia-Doğuş-Makyol-Akfen OGG çekildi. İhale Komisyonu Başkanı Osman İlter teklifi “5 milyar 720 milyon dolara çıkarmanızı istiyoruz” dedi. Koç-UEM-Gözde OGG “tamam” dedikten sonra ihale kendilerinde kaldı.

'Hızlı tren ve 3. köprü faktörleri unutulmamalı'

Kaynaklarin işaret ettiği bir diğer nokta ise hızlı tren ve üçüncü köprü.

“Otoyollardan en çok gelir elde edilenlerden biri İstanbul-Ankara hattı. Hızlı tren devreye girdikten sonra kim arabayla gidecek bunu da düşünmek lazım” diyen bir kaynak, üçüncü köprünün de Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin gelirlerini olumsuz etkileyeceğini belirtti.

İhalede oluşan rakamı değerlendirirken işletme hakkını devralacak şirketin kendi kararıyla geçiş ücretlerini artıramayacağının da sözleşmeye yazıldığına dikkat çeken bir kaynak şöyle konuştu:

“Köprü ve otoyolların 2011’de yıllık brüt geliri 550 milyon dolar. Bunun üzerinden yüzde 18 KDV kesintisi yapılıyor. Köprülerde yüzde 10 da Belediye payı var. 233 milyon dolar bakım onarıma gidiyor. Sonuçta vergi ve faiz hariç yıllık net yaklaşık 220 milyon dolar gelir söz konusu. İşletme hakkı 25 yıllığına devrediliyor. Geçmiş beş yılda yolcu sayısı yüzde 3,5 artıyor. Bu hesapla ihale bedeline bakılırsa tablo zaten ortada”

http://www.yapi.com.tr/haberler/otoyol-ihalesi-tekrarlanirsa-fiyat-duser-mi_104321.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!