Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Oturma İzni Olana Ceza, Kaçağa Teşvik

Geçen hafta gündeme gelen Kat Mülkiyeti Yasası’ndaki değişiklik alanın uzmanlarınca tepki görüyor. Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, yurttaşların, özellikle son günlerde panik halinde tapu sicil müdürlükleri, kadastro müdürlükleri ile belediyelere akın ettiklerini belirterek kat mülkiyetine geçiş uygulamasını eleştirdi.

Cumhuriyet Gazetesi
3 Oturma İzni Olana Ceza, Kaçağa Teşvik

Geçen hafta gündeme gelen Kat Mülkiyeti Yasası’ndaki değişiklik alanın uzmanlarınca tepki görüyor. Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, yurttaşların, özellikle son günlerde panik halinde tapu sicil müdürlükleri, kadastro müdürlükleri ile belediyelere akın ettiklerini belirterek kat mülkiyetine geçiş uygulamasını eleştirdi. Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi şu tespitlerini aktardı:

* Düzenleme kat irtifakı kurulmuş, yapı kullanma izin belgeli yapıları ilgilendiriyor. Kat irtifakı işlemi henüz inşaatına başlanmamış veya başlanıp da tamamlanmamış yapılar için, kat mülkiyeti işlemi ise inşaatı tamamlanmış ve yapı kullanma izin belgesi alınmış yapılar için kurulabiliyor.

Tapu kütüğünde kat irtifaklı taşınmazların ana taşınmaz niteliği arsa olarak görülürken, kat mülkiyetli taşınmazlarda ise ana taşınmazın niteliği bina olarak görülüyor. Yapı kullanma izin belgesi de, ruhsatlı binalar için ruhsat ve eklerine uygun olarak tamamlandığını gösteren; ruhsat bilgilerini inşaatın bitim tarihini, tapu kaydını, adresini, bağımsız bölümlerin cinslerini, numaralarını, arsa paylarını, metrekarelerini, sınıflarını, mal sahiplerini gösteren ve Belediyenin İmar Müdürlüğü Yapı Kullanma İzni birimince düzenlenen bir belge.

Yasa neleri içeriyor?

* 28 Kasım 2007’de yürürlüğe giren Kat Mülkiyeti Yasası’na göre 28 Kasım 2007 tarihinden sonra kat irtifakı kurulan yapılarda; yapı kullanma izin belgesi alınmasından sonra 1 yıl içerisinde, kat mülkiyetine geçilmezse her hak sahibine, kendine ait her bağımsız bölüm için 1.000 TL para cezası kesilecek.

* 28 Kasım 2007 tarihinden önce kat irtifakı kurulmuş ve yapı kullanma izin belgesi almış yapılarda da; 28 Kasım 2009’a kadar kat mülkiyete geçilmezse yine ceza uygulanacak.

İzni olmayana ceza yok

4 Yapı kullanma izin belgesi (iskân belgesi) almamış taşınmazlar için herhangi bir ceza öngörülmüyor.?Böylece yurttaşlık görevini yerine getirerek yapı kullanma izin belgesini alanlar adeta cezalandırılarak, mevcut yapıların yaklaşık yüzde 70’ini oluşturan yapı kullanma izin belgesi almamış yapı sahipleri ödüllendiriliyor. Onlarca kez çıkarılan aflarla elektrik, su, doğalgaz, telefon, kanalizasyon gibi her türlü altyapı hizmetleri taşınmaz sahiplerine sunuluyor. Ayrıca herhangi bir cezai yaptırımla karşı karşıya gelin5mediği için yapı kullanım izin belgesi alınmaması adeta özendiriliyor.

‘Kaçak yapı’ya kat mülkiyeti tartışması

Harita Mühendisleri Odası’nca hazırlanan çalışmada, ‘kaçak yapı’ya kat mülkiyeti olur mu sorusu şöyle yanıtlandı:

Devletin tapu, kadastro, imar ve mülkiyet bilgilerine göre düzenlenen belgelere uygun olmayan kaçak yapıların, anılan sistemle bütünleşmesi için, bunlar için de aynı belgelerin düzenlenmesi gerekir. Ancak bu yapılar inşa edilmiş bir şekilde yerlerinde var olduklarına göre, imar planları ile öngörülen inşaat hakları ve yapı yükseklikleri, var olan yapıları hukukileştirmeye yetecek midir? İmar planlarındaki standartlar içinde kalsalar bile, bu kez, temelden çatıya kadar kullanılan inşaat malzemeleri, duvarlar içindeki demirin ve betonun niteliklerinin belirlenmesi, elektrik, su, vb tesisatın saptanması ve bunların mimari+statik+elektrik+mekanik projelere dö-nüştürülmeleri olanaklı mıdır? Yapılacak projelere hangi teknik elemanlar imza atacaktır? Ve hangi meslek odası bunlara uygun görüş verecektir? Kat Mülkiyeti Yasası’nda yapılacak değişikliklerle, kaçak yapıların da kat mülkiyeti rejimine alınmalarını isteyenlerin istemlerini karşılamak sanıldığı kadar kolay değildir. Bu nedenle olsa gerek, son yıllarda, bu duruma çözüm için ‘kentsel yenileme’ adıyla çözümler aranmaktadır.

Hükümetin amacı kaçaklara af mı?

Kurallara göre yapılmış bir yapıda kat irtifakından kat mülkiyetine geçişin zaten zor olmadığı belirtilen açıklamada şunlar vurgulandı: “Burada koşul yapı kullanma izin belgesi alınması. Yapı kullanma izin belgesi ise yapının imar planına, imar kurallarına, ruhsat ve eklerine uygun olarak yapılması durumunda veriliyor. Bu kurallara uymadan yapılan kaçak ya da imara aykırı yapılara yapı kullanma izin belgesi verilmeyeceğinden, bunların telaşlanmasına da gerek yok. Telaş yaratılmasının başka amacı mı vardır? Umarız ki, yaratılan kamuoyu baskısı var söylemi sonucunda kaçak yapılar apar topar affedilmezler... ”

http://www.yapi.com.tr/haberler/oturma-izni-olana-ceza-kacaga-tesvik_69125.html

Read Comment Section
3 Yorum Yorum Yaz
  • MERHABA, BEN ISTANBULDA 2 BUCHUK AY KALDIM, OTURMA IZNINE BASHVURU YAPDIM AMMA MEMLEKETDE BAZI SORUNLARIM OLDU DEYE GERI DONDIGIMDE BANA 551 TL CEZA KESDILER. AMMA MEMLEKETIMDE OLUNCA BANA SOYLEDILERKI, 5 SENELIK CEZALISINIZ. CEZAM 551TL ISE ONU ODEYEBILIRMIYIM? NEREYE? YANITLA
  • 2002 TARİHİNDE EV ALDIM YILLARDIR EVİMİN EMLAK VERGİSİNi ÖDÜYORUM. ACABA BU YENİ EMLAK YASASINA KARŞI HUKuKİ YOLLARLA DAVA AÇILAMAZ MI kadir3521@hotmail.com YANITLA
  • Yazının başlığı yanlıştır.Oturma izni olana ceza verilmiyor,işlemin (arsa mülkiyetinin kat mülkiyetine dönüştürülmesi )çabuklaştırlması isteniyor.Çünkü devlet alacağı vergiyi eksik alıyor.Bina vergisi arsa vergisinin 5-10 katı olduğu ve arsa mülkiyetinde olan bina çok olduğu için devletin kaybı büyüktür.Kötü iyiye emsal olamaz. Kimse kaçak binayı teşvik etmek istemez. YANITLA
3 yorumdan 3 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!