Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

ÖTV İndirimi Üretime de İstihdama da Yaradı

BEYSAD Başkanı Özaydemir, beyaz eşyada eylül ayı sonuna kadar uzatılan ÖTV indiriminin üretim ile istihdama olumlu katkı yaptığını belirterek, "ÖTV'deki indirim, üretime de artış olarak yansıdı." dedi.

yapi.com.tr/AA
ÖTV İndirimi Üretime de İstihdama da Yaradı

Beyaz Eşya Yan Sanayicileri Derneği (BEYSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Burak Özaydemir, yaptığı açıklamada, Türkiye'de son dönemde ÖTV indiriminin etkisiyle üretim adetlerinin oldukça arttığını ifade ederek, özellikle şubat ve mart aylarından hızlı bir hareketlenme yaşandığını vurguladı.

ÖTV indiriminin iç satış rakamlarına önemli etkisi olduğunu dile getiren Özaydemir, şöyle konuştu:

"Beyaz eşyada geçen yılın şubat ayında yaklaşık 500 bin, mart ayında 600 bin satış yaşanmışken, bu yıl şubat ayında 700 bin, mart ayında da 861 bin iç satış oldu. Nisanda da bu yükseliş trendi devam etti. Geçen yılın nisan ayında yaklaşık 600 bin olarak gerçekleşen beyaz eşya satış rakamı, bu yıl aynı dönemde 833 bine yükseldi. ÖTV indirimi piyasaya yüzde 30-40 olumlu yansıdı. ÖTV'nin süreli olarak kaldırılması fırsat etkisi yarattı. Piyasada ciddi canlanma oldu. Ana sanayi firmaları da bunun son fiyatlara yansıması için ellerinden geleni yapıyor. İç piyasadaki hareket üretime de yansıdı. Beyaz eşyada geçen yılın ilk 4 ayında 8 milyon adetlik üretim, bu yılın aynı döneminde 9,4 milyon adede çıktı. ÖTV'deki indirim, üretime de artış olarak yansıdı."

"Hızlı şekilde işe alımlar oldu"

Beyaz eşyada üretim ile istihdamın birbiriyle örtüşen kavramlar olduğuna da değinen Özaydemir, şunları kaydetti:

"Sektörde ana sanayi hariç yaklaşık 60 bin çalışan var. Tamamına bakıldığında beyaz eşya sektörünün Türkiye'de yaklaşık 500 bin istihdam yarattığı öngörülüyor. ÖTV'deki indirim, üretimin yanında istihdamı da artırdı. Ana ve yan sanayide hızlı şekilde işe alımlar oldu. Tüm sektör üretimi artırmak için büyük bir uğraş içine girdi." diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/otv-indirimi-uretime-de-istihdama-da-yaradi_159854.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!