Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ovacık Halkı Baraj ve Siyanüre Karşı Yürüdü

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde bir araya gelen yüzlerce kişi; Kızılevran bölgesinde siyanürle altın aranmasını ve Munzur Nehri üzerinde yapılacak olan barajları protesto etti.

Evrensel Gazetesi
1 Ovacık Halkı Baraj ve Siyanüre Karşı Yürüdü

unceli’nin Ovacık ilçesinde bir araya gelen yüzlerce kişi; Kızılevran bölgesinde siyanürle altın aranmasını ve Munzur Nehri üzerinde yapılacak olan barajları protesto etti.

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde bir araya gelen yüzlerce kişi; Kızılevran bölgesinde siyanürle altın aranmasını ve Munzur Nehri üzerinde yapılacak olan barajları protesto etti. Munzur Çevre Derneği, Tunceli, Ovacık, Hozat, ve Pertek belediyeleri ile çeşitli köy dernekleri, Tunceli Dernekleri Federasyonu (TUDEF) ve Ovacık Demokrasi Platformu’nun ortaklaşa düzenlediği eyleme DTP, EMEP, Temel Haklar ve Özgürlükler Derneği, ESP, DHP gibi siyasi parti ve kitle örgütleri de destek verdi.
Ovacık çarşı merkezinde bir süre “Munzur’da barajlara ve siyanürlü altın işletmeciliğine hayır” yazılı pankart ile “Dünyayı kirleten emperyalizmdir”, “Siyanürlü ölüme hayır” yazılı dövizler açarak yürüyüş yapan kalabalık grup, sık sık “Rio Tinto nalet şerê to”, “Munzur’da baraj istemiyoruz”, “Munzur’a uzanan eller kırılsın” şeklinde slogan attı.

‘Hem doğamız hem sağlığımız bozulacak’
Kitle adına basın açıklaması metnini okuyan Munzur Çevre Derneği Genel Başkanı Ali Barmaağaç, dünyanın her tarafından kovulan şirketlerin Tunceli’de siyanürle maden aradıklarını belirterek, “Dünyada yaptıkları ve soygun anlamına gelen faaliyetlerinden ötürü pek çok yerden kovulan, yargılanan ve mahkum olan emperyalist şirketler, Tunceli’nin Ovacık ilçesi Kızılevran sahasında 2004 yılından itibaren altın rezervi için sondaj çalışmalarına başladı” dedi. Siyanürlü altının işletilmesi halinde milyonlarca toprağın öğütülüp zehirli kimyasallarla yıkanacağına dikkat çeken Barmaağaç, yüksek miktarda suyun kullanılacağını ve milyonlarca ton çamurlu atığın, bünyesindeki zehirli kimyasallarla orta yerde bırakılacağını söyledi.

‘Anayasa ve çevre yasalarına aykırı’
Altın çıkarmak için kullanılan siyanürün, hidrojen sülfür gazına dönüşerek kilometrelerce alana yayılıp besin zinciri biçiminde solunarak canlı yaşamını yok edeceğini vurgulayan Barmaağaç, siyanürlü maden arama ve baraj yapımıyla, tüm ormanların ve doğanın yok olacağını ifade etti. “Siyanürlü altın beraberinde çeşitli kanser türlerini de getirerek insan sağlığını da bozacak. Genetik bozukluklar oluşacak ama geriye sadece dev çukurlar ve içinde tonlarca zehir barındıran atık yığınları kalacak” diye konuşan Barmaağaç, yaşanan bu durumun Anayasa ve çevre yasalarına aykırı olduğunun altını çizdi. Barmaağaç, herkesin buna karşı tepkisini güçlü bir şekilde dile getirmesini ve doğaya zarar verilmesinin önüne geçilmesini istedi.

‘Amaç, bölgeyi insansızlaştırmak’
EMEP İl Başkanı Hüseyin Tunç ile DTP İl Başkanı Murat Polat, baraj ve siyanürlü altın aramayla doğanın yok olacağını, bunun altında da siyasi nedenlerin yattığını belirterek, yapılmak istenenin bölgeyi insansızlaştırmak olduğuna dikkat çekti. Ovacık Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Dizi de ilçelerini ve doğalarını yok edecek her şeye karşı olduklarını ifade etti. Akşam saatlerinde ise konuyla ilgili olarak Belediye Düğün Salonu’nda bir panel gerçekleştirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ovacik-halki-baraj-ve-siyanure-karsi-yurudu_58201.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • munzuru yaşatacaz tüm zorluklara rağmen YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!