Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ovit Tüneli İle Erzurum-Rize Arası 2.5 Saate Düşecek

Erzurum-Rize arası karayolu mesafesini 2.5 saate düşürecek Ovit Tüneli'nin yapılması için Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) ile Rize Ticaret ve Sanayi Odası (RTSO) meclisleri birlikte hareket etme kararı aldı.

Zaman Gazetesi/Selim Karahanb>Rize Ticaret ve Sanayi Odası'nın daveti üzerine bu şehre giden Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası heyeti önemli bir gelişmeye imza attı. İlk kez iki ayrı bölgenin ticaret ve sanayi odaları ortak meclis toplantısı yaparak, illerin ortak sorunu için bir araya geldi. Ovit Tüneli'nin yapımı için girişimlerde bulanacak olan ticaret odalarının meclisleri, oluşturulacak heyetle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da gitme kararı aldı. Rize- İspir arasında bulunan Ovit Geçidi'ne yapılacak 12 kilometrelik tünel ile Erzurum- Rize arasının 2.5 saate ineceği belirtildi. Rizeli bir işadamının yüzde 51'ini yapmayı taahhüt ettiği Ovit Tüneli için Devlet Planlama Teşkilatı'nın olumlu rapor verdiğini açıklayan RTSO Başkanı Ömer Ofluoğlu, tünel ile taşımacılık maliyetlerinin de düşeceğini söyledi. Ofluoğlu, "Bilindiği gibi Rize Limanı halen GAP'a en yakın limandır. Bu tünelin yapılmasıyla birlikte 5 saat olan Rize ile Erzurum arasındaki mesafe 2.5 saate düşecek. Bu da taşımacılık maliyetlerinin düşmesine neden olacaktır. GAP başta olmak üzere Gürbulak Sınır Kapısı üzerinden gelen mallar bu yol üzerinden Rusya ve çevre ülkelere ulaştırılacak. Trabzon ile Doğu illeri ve Gürbulak Kapısı arasındaki mesafe de kısalacaktır. Bu tünel sadece Rize'nin değil, Doğu Karadeniz Bölgesi'nin tünelidir" ifadeleri kullandı.

ETSO Başkanı Muammer Cindilli ise Erzurum'un Rusya'ya açılan önemli bir kapı olduğunu vurguladı. Erzurum'un karayolu ile ulaşım ağı olan önemli bir kavşak olduğunu dile getiren Başkan Cindilli, iki ilin ortak girişiminin büyük bir atak olacağının altını çizdi. Cindilli, "Uzun yıllardan beri siyasi ve bürokrasi anlamında girişimlerimiz oldu. Ama bu ortak girişim en büyük atak olacak. Bunu mutlaka başarmalıyız. Bu konuda yapılacak tüm girişimlere hazırız. Ovit Tüneli, bölgemizin coğrafi ve ekonomik potansiyelini artıracak önemli bir projedir." diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ovit-tuneli-ile-erzurum-rize-arasi-2-5-saate-dusecek_57819.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!