Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

OYAK Enerji Sektöründe

OYAK Grubu, Türkiye'nin ikinci büyük kömür esaslı elektrik santralına yüzde 24 oranında ortak olacağını duyurdu. OYAK'tan yapılan açıklamaya

Dünya
OYAK Enerji Sektöründe

b>OYAK Grubu, Türkiye'nin ikinci büyük kömür esaslı elektrik santralına yüzde 24 oranında ortak olacağını duyurdu.
OYAK'tan yapılan açıklamaya göre Grup, 1.5 milyar dolar yatırım bedeli olan net 1210 MW'lık İskenderun Sugözü Termik Santrali'ne ortak olmak üzere prensip antlaşmasına vardı. Halen Alman şirketleri Steag A.G'nin yüzde 75, RWE A.G'nin ise yüzde 25 hissesine sahip olduğu İskenderun Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş'ye (İSKEN) ortak olma konusunda, Steag'ın yüzde 24 payı için yürütülen görüşmeler olumlu sonuçlandı. OYAK ile Steag arasındaki Hisse Devir Sözleşmesi'nin tarafların yetkili kurullarının onayını takiben, Haziran 2003'te imzalanmasının beklenebileceği ifade edildi.

Genel Müdür Coşkun Ulusoy, OYAK olarak, bu kriz ve savaş ortamında dahi Kuruma ve Türkiye'ye faydalı olduğuna inandıkları önemli yatırımlardan vazgeçmeyeceklerini belirterek "Bundan böyle enerji sektöründe de faaliyetlerimizi sürdüreceğiz" dedi.

OYAK Genel Müdür Yardımcısı Aydın Müderrisoğlu da "Uzun zamandan beri enerji sektörüne girme çalışmalarını sürdürüyorduk. Türkiye'deki hemen hemen her projeyi inceledik. İSKEN santralinin OYAK için en iyisi olduğuna karar verdik. Bu girişimimizle Türkiye'nin enerji sektörüne önemli bir katkıda bulunacağız" dedi.

Steag A.G. İcra Kurulu Üyesi ve CFO'su Michael Willems "OYAK ile kuracağımız birliktelikte, kuvvetli mali bünyesi olan, muteber bir yerli ortak ile beraber olma imkanına sahip olacağız" dedi.

Adana Yumurtalık mevkiindeki kömür esaslı Sugözü Termik Santrali santrali 1210 MW gücünde ve toplam yatırım bedeli yaklaşık 1.5 milyar dolar. Proje Türkiye'nin en büyük ikinci kömür esaslı santrali olup, Türkiye elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 7'sini karşılayacak. Sugözü Termik Santrali'nin ortalama yıllık üretimi Atatürk Barajı Hidroelektrik Santrali'ninkinden daha yüksek olacak. Yatırımın tamamı yabancı sermayeyle gerçekleştirilen projede 3 seneden beri devam eden inşaatın bu sene sonu itibariyle biteceği ve elektrik üretimine başlanacağı belirtiliyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/oyak-enerji-sektorunde_4030.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!