Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

OYAK, Gayrimenkulde Amerikalılar ile İşbirliğine Gidiyor

ABD Ticaret ve Kalkınma Ajansı USTDA ve OYAK, uzun vadeli konut kredilerinin (mortgage lending program) Türkiye'de uygulanabilirliğini araştıracak.

Dünyab>ABD Ticaret ve Kalkınma Ajansı USTDA ve OYAK, uzun vadeli konut kredilerinin (mortgage lending program) Türkiye'de uygulanabilirliğini araştıracak. Buna göre USTDA çalışmalarda kullanılmak üzere OYAK'a 256 bin dolar büyüklüğünde kaynak ayıracak, fizibilite çalışmalarını da ABD'li fon şirketi Fannie Mae yürütecek.

USTDA'dan yapılan açıklamaya göre, OYAK'ın Ankara'daki merkezinde, anlaşmayı USTDA adına ABD Büyükelçisi Robert Pearson imzaladı. Anlaşma uyarınca ajans, 'uzun vadeli konut kredilerinin Türkiye'de uygulanabilirliği' araştırmalarının ilk safhası için 256 bin 918 dolar tutarında kaynak verecek, çalışmaları ise ABD'de bu konunun en yetkin şirketlerinden Fannie Mae'in uzmanları yürütecek.

Türkiye'nin en büyük özel sigorta kurumlarının başında gelen OYAK'ın, bir süredir uzun vadeli konut kredileri üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Ortak projenin de OYAK'ın geliştirmeye çalıştığı konut ve kent projesiyle paralel yürütüleceği, bu çerçevede Ankara ve İstanbul'da hafif çelik temelli konut birimleri inşa edileceği bildirildi.

Ev sahibi olmak kolaylaşacak, inşaat sektörü canlanacak

Yeni program sayesinde Türkiye'de daha fazla vatandaşın daha uzun vadeli ve daha düşük faiz oranlı kredilerle ev sahibi olabilecekleri kaydedilirken, bu arada hareketlenecek inşaat sektöründe hem malzeme satışlarının artacağı, hem de istihdam imkanı yaratılacağı belirtildi.

Açıklamada ayrıca projenin, ABD için 5 yıl süreli kredi ve sigorta potansiyeli taşıdığı belirtilirken, projede kullanılacak bilişim, inşaat veya izolasyon gibi ihtiyaçların da ihracat imkanı yaratacağına dikkat çekildi.

USTDA, ülke dışında orta büyüklükte gelire sahip ülkelerde ekonomik kalkınmayı teşvik ederken, ABD'li şirket ve girişimcilere de iş imkanları sağlayarak ülkesinin ticari çıkarlarını korumayı amaçlıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/oyak-gayrimenkulde-amerikalilar-ile-isbirligine-gidiyor_5030.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!